Türk Mutfağının Geleneksel Lezzeti: Kefir Mayası Nedir?

Türk mutfak kültüründe geleneksel bir ürün olan kefir, günümüzde tüm dünyada tüketilen şifa deposu bir besindir. İnek, koyun, keçi veya manda sütünden üretilen kefir mayası, kilo vermek isteyen ya da formuna dikkat eden kişilerin sıklıkla tükettiği hafif ekşi tada sahip fermente süt ürünüdür. Kefir, içeriğinde bulunan süt proteini ve faydalı bakteriler nedeniyle insan vücudu için birçok fayda sağlamaktadır. Kefir mayası, içeriğinde laktoz bulunmaması sebebiyle her insan tarafından sağlıkla tüketilebilecek bir gıda maddesidir. Kefir, hafif ekşi tadı ve içeriği sebebiyle yoğurt ile benzerlik gösterse de iki ürün arasında farklılıklar da bulunmaktadır. Yoğurda oranla fazla probiyotik ve protein içeren kefir, yapısı itibariyle de yoğurttan daha incedir ve rahatlıkla içilebilir.

Marketlerden hazır olarak kefir satın alabileceğiniz gibi kefir mayası satın alarak evde de kefir yapabilirsiniz. Yüzyıllardır insanlar arasında uzun ve sağlıklı yaşamın sırrı olarak kabul edilen kefir mayası, günümüzde organik beslenmenin ön plana çıkması ile yeniden popüler hale gelmeye başlamıştır.

Kefir Mayasının Faydaları Nelerdir?

Kefir, düzenli tüketildiğinde insan vücuduna birçok fayda sağlamaktadır. ‘Kefir mayası ne işe yarar, faydaları nelerdir’ diye araştırma yapıyorsanız, kefir mayasının insan vücuduna sağladığı faydaları sizler için araştırdık ve derledik.

  • Kefir, bağışıklık sisteminin güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlamaktadır.
  • Kefir mayası içeriğinde bulunan probiyotik bakteriler sayesinde sindirim sisteminin çalışmasını destekleyerek kabızlık ya da hazımsızlık gibi rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olmaktadır.
  • Mevsim geçişlerinde düzenli olarak tüketilen kefir mayası, vücudun direncini arttırarak mikroplarla savaşmanıza destek olmaktadır.
  • Kefir mayası bir süt ürünü olması sebebiyle içeriğinde yüksek oranda bulunan kalsiyum ve magnezyum bulunduğundan kemikleri güçlendirerek diş sağlığını korumaktadır. Aynı zamanda menopoz döneminde kemik kaybı yaşanmasını önler.
  • A vitamini ve C vitamini açısından da zengin olan kefir mayası, antioksidan içeriği ile vücuttan toksin madde atımını kolaylaştıran bir gıda maddesidir.
  • Kefir mayası, içeriğindeki vitaminler ve mineraller sayesinde kolesterolü dengeleyerek kalp damar sağlığını korumaya yardımcı olur.
  • Kefir, düzenli tüketildiğinde cildinizde sivilce ve akne oluşumunu engelleyerek daha sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Kefir Mayası Nasıl Çoğaltılır?

Satın alacağınız kefir mayası ile evinizde kendi kefir ürününüzü hazırlayabilirsiniz. Kefir mayası ile kefir yaparken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri çiğ süt kullanmanızdır. Pastörize sütler ile kefir yapmak oldukça zordur. Sütü bakterilerden arındırmak için bir süre kaynatmanız gerekmektedir. Bir miktar sütün içerisine kefir tozunu ekleyerek karıştırın ve ardından elde edilen karışımı üzerini kapatarak 8 saat kadar mayalanmaya bırakabilirsiniz. Ardından daha önceden kaynatılıp dinlendirilen sütün içerisine mayalanan karışımı ekleyebilirsiniz. Birkaç gün bekledikten sonra karışım, yoğurt kıvamına gelecektir. Ardından karışımı süzgeç yardımı ile süzerek farklı bir süt ile mayalayarak kefir tanelerinin büyümesini ve çoğalmasını sağlayabilirsiniz.

Kefir Nasıl Tüketilmelidir?

Her besin maddesinde olduğu gibi sağlık deposu olan kefirin de doğru tüketilmesi oldukça önemlidir. Günde 2 bardak içeceğiniz kefir ile sağlıklı yaşama adım atabilirsiniz. Yetişkin bir insan günün herhangi bir saatinde kefir içebilir ancak gelişme çağındaki çocukların kefiri uykudan önce tüketmesi tavsiye edilmektedir. Çocuğunuzun yatmadan önce içeceği bir bardak kefir, zihinsel gelişimine ve kemik gelişimine katkı sağlamaktadır. Çocuğunuzun mide sorunu varsa kefiri yatmadan en az iki saat önce içirmeniz gerekebilir. Bu sayede kefirin oluşturduğu mide rahatsızlıklarının da önüne geçmiş olursunuz.

Kaliteli Kefir Mayası Aktarlarda Bulunur Mu, Hangi Marketlerde Bulunur?

Evinizde sağlık deposu kefiri yapabilmeniz için kefir mayası satın alabilirsiniz. Peynirci Baba online mağazamızda satışa sunulan kaliteli kefir mayası ürünleri ile lezzet ve şifa kaynağı kefirlere imza atabilirsiniz. Migros’ta A101’de kefir mayası var mı diye aramayın. Uygun fiyat seçenekleri ile satışa sunulan kefir mayası ürününü Peynirci Baba güvencesi ile satın almak için aşağıda bulunan linki tıklamanız yeterli olacaktır. 

https://www.peynircibaba.com/evde-kefir-mayasi-5-adet-x-1-gr