Kahvaltıların Vazgeçilmez Kreması: Kaymak

Türkiye, hayvancılık sektörünün gelişmiş olması sebebiyle süt ürünleri konusunda da büyük bir çeşitliliğe sahiptir. Lezzetli bir süt ürünü olan kaymak da Türk mutfağının sevilen kremalarından biridir. Yoğun süt aromasının yanı sıra oldukça besleyici ve doyurucu bir gıda maddesi olan kaymak hakkında merak ettiğiniz her şeyi yazımızın devamında görebilirsiniz.

Kaymak Nedir, Nasıl Üretilir?

Lezzetli bir süt ürünü olan kaymak, sütün yağının yoğunlaştırılması ile elde edilen bir kremadır. Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden biri olan kaymak, birçok yemeğin ve tatlının yanında keyifle tüketilmektedir. İnek, koyun, keçi ve manda sütlerinden üretilen kaymak çeşitleri arasından en çok tercih edileni ise manda sütünden üretilen kaymaktır.  ‘Kaymak hangi yöreye aittir’ merak ediyorsanız sorunun cevabını vererek sizleri aydınlatalım. Afyonkarahisar ve çevresinde üretilen kaymak ürünleri, sıklıkla tercih edilmektedir.

Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden biri olan kaymak ürünlerinin üretim serüveni, sütün üzeri kaymak tutuncaya kadar pişirilmesi ile başlamaktadır. Ardından üzeri kaymak tutan süt, ateşten alınarak biraz dinlendikten sonra buzdolabına koyarak bir gün dinlendirilmektedir. Bir gün sonra sütün üzerinde oluşan kaymağı alarak keyifle tüketebilirsiniz.

Günümüzde yaşam şartları sebebiyle gıda markaları tarafından üretilen ev yapımı tadında kaymak ürünleri popüler hale gelmiştir. Hazır kaymak ürünlerini tüketirken satın alacağınız kaymak ürününün kaliteli gıda markaları tarafından hijyenik koşullarda üretilmiş olmasına dikkat etmenizde yarar var. Kaymak ürünlerini satın alırken dikkat etmeniz gereken diğer bir noktada satın almayı düşündüğünüz kaymak ürününün içeriğinde katkı maddesi bulundurmaması olmalıdır.

Kaymağın Faydaları Nelerdir?

Lezzeti ile meşhur geleneksel bir süt ürünü olan kaymak, lezzetinin yanı sıra zengin besin içeriği sayesinde insan vücudu için de sayısız fayda barındırıyor. Güçlü bir enerji kaynağı olan kaymağın insan sağlığına faydalarını sizler için araştırdık ve derledik.

  • Vücutta oluşan şişkinliğin giderilmesini sağlayan kaymağı vücudunuzda şişkinliğin oluştuğu bölgeye krem gibi sürmeniz halinde bir süre sonra şişkinliğin giderildiğini göreceksiniz.
  • Cilt sağlığı için oldukça önemli olan kaymak, düzenli tüketildiği takdirde cildinizin daha sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır.
  • Kaymak özellikle diş çıkaran çocuklar tarafından tüketildiğinde daha kolay ve hızlı diş çıkarmasına yardımcı oluyor.
  • Mide ve sindirim sistemini düzenleyici bir gıda olan süt kaymağı, bal ile karıştırılıp tüketildiğinde gıdaların hazmedilmesine katkı sağlamaktadır.
  • Vücuda zararlı bakteriler ile savaşan kaymak, düzenli tüketildiğinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır.
  • Kaymak ürünleri, güçlü bir balgam söktürücüdür.
  • Vücudunuzda yara bulunuyorsa kaymağı bal ile karıştırıp yaranın bulunduğu bölgeye sürmeniz halinde yaralarınızın kısa sürede iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Kaymak Çeşitleri Nasıl Tüketilir?

Lezzetli ve sağlıklı kaymak çeşitlerini kahvaltılarda afiyetle tüketebileceğiniz gibi tatlılarınızın yanında da keyifle tüketebilirsiniz. Geleneksel Afyon kaymağı, özellikle ekmek kadayıfının yanına yakışan bir lezzettir. Lezzetli kaymak ürünlerini ekmek kadayıfının yanı sıra irmik tatlısının yanında da servis edebilirsiniz.

Denemeniz İçin Fiyatını İndirdik! En İyi Günlük Taze Kaymak Ürününü İncelemek İçin Hemen Tıklayın