Kalamata Zeytin Nedir?

Dünyada Akdeniz Bölgesi’nde yetiştirilen bir meyve olan zeytin, geniş ürün çeşitliliği ile kahvaltılarda ve ara öğünlerde sıklıkla tüketilen bir gıda maddesidir. Lezzetinin yanı sıra insan vücudu için de oldukça faydalı olan zeytin meyvesi, yediden yetmişe herkesin severek tükettiği bir besindir. Zeytin ürünlerini kahvaltılarda ve ara öğünlerde tüketebileceğiniz gibi salatalarınızın içine ekleyerek lezzetini de arttırabilirsiniz. Üretildiği bölgenin iklim koşulları ve coğrafi yapısına göre farklı yapılarda ve farklı tatlarda zeytin çeşitleri bulabilirsiniz. Dünyada sıklıkla tercih edilen zeytin çeşitlerinden biri olan ‘Kalamata zeytin nedir, özellikleri nelerdir’ sorularını sizler için araştırdık. 

Kalamata Zeytin Özellikleri Nelerdir?

İsmini Yunanistan’ın Kalamata şehrinden alan kalamata zeytin, kendine özgü tadı ve iri yapısı ile zeytin severlerin keyifle tükettiği zeytin çeşitlerinden biridir. Sofralık bir zeytin çeşidi olan kalamata zeytin, ilk başlarda pek tercih edilmese de bol etli yapısı ile günümüzde birçok kişi tarafından tüketilen bir ürün haline gelmiştir. Ülkemizde zeytin yetişen hemen her yerde bu zeytin çeşidine rastlamak mümkündür.

Kalamata zeytin, Yunan siyah zeytini olarak bilinmesine rağmen, koyu mor renge sahiptir. Meyvesi ve ağacı diğer zeytinlere göre daha dayanıklı olan kalamata zeytini, diğer zeytin çeşitlerinden farklı bir aromaya sahiptir. Kalamata zeytin ürünleri, büyük boyutlu ve yağ oranı az olan bir zeytin çeşididir. Sevilen zeytin lezzetlerinden biri olan kalamata zeytininin özelliklerini sizler için derledik:

kalamata zeytin özellikleri

  • Kalamata zeytinler, diğer zeytin çeşitlerine oranla boyut olarak daha iridir.
  • Kalamata zeytin ürünleri, aroma bakımından kendine has bir tada sahiptir.
  • Kalamata zeytin çeşitleri, dalında olgunlaşmasının ardından toplanmaktadır.
  • Koyu mor bir renge sahip olan kalamata zeytinin 100 gramında 239 gram kalori bulunmaktadır.
  • İçerisinde az miktarda yağ bulunduran kalamata zeytin, genellikle sofralık olarak tercih edilmektedir.
  • Kalamata zeytin, içerisinde 2 gram protein ve 1 gram karbonhidrat bulundurmaktadır.
  • Ülkemizde genellikle Kocaeli'nin Karamürsel, Gebze, Gölcük ilçeleri ve Bursa civarında yetiştirilmektedir.
  • Kalamata zeytin ürünleri, aroma ve tat bakımından diğer zeytin çeşitlerinden farklılık göstermektedir.

Kalamata Zeytin Ürünlerini Uygun Fiyat Seçenekleri ile Satın Al!

Kahvaltılarınıza ekstra lezzet katacak kalamata zeytin ürünlerini en ucuz satış fiyatları ile satın almak istiyorsanız şu an doğru yerdesiniz! Gıda sektörünün kaliteli markaları tarafından hijyenik koşullarda üretilen kalamata zeytin çeşitleri ile kahvaltı sofralarınıza hem sağlık hem de lezzet katabilirsiniz. Peynirci Baba online satış mağazamızda yer alan ZEYTİN kategorisi içerisinden tercih ettiğiniz kalamata zeytin ürününü sepete ekleyerek adresinize sipariş edebilirsiniz. Siparişini vermeniz halinde ürün, güvenli paketleme sistemine uygun koşullarda paketlenerek kısa süre içerisinde güvenli ve sağlıklı bir şekilde adresinize teslim edilmiş olacaktır.

En Lezzetli Kalamata Zeytin Ürünlerini Size Özel Fiyatlarla Satın Almak İçin TIKLAYIN