Sağlıklı ve Zinde Bir Gün İçin Kahvaltı Yapın!

Kahve altı kelimesinden ortaya çıkan kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. Kahve içmeden önce yenilen hafif yemek anlamını taşıyan kahvaltı, sağlıklı ve zinde bir günün olmazsa olmaz öğünlerinden biridir. Domates, salatalık, yumurta, peynir, reçel, çerez gibi besinler ile yapacağınız kahvaltı, gün içinde daha enerjik ve sağlıklı hissetmenize neden olacaktır. Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan kahvaltı sofraları, sağlıklı olmasının yanı sıra aile bireylerinin hep birlikte güne başlamasına da katkı sağlamaktadır. Yoğun geçecek bir güne başlamadan önce yapacağınız sağlıklı bir kahvaltı ile gün boyunca kendinizi daha sağlıklı ve enerjik hissedebilirsiniz. 

Sağlıklı yaşam için her sabah kahvaltı yapılması gerektiğini belirten beslenme uzmanları, günün en önemli öğününün kahvaltı olduğunu belirtiyorlar. Sebebi ise insan vücudunun uyurken bile çalışmaya devam ederek enerji harcıyor olmasıdır. Beslenme uzmanları, uyurken harcanan enerjiyi geri kazanmak için kahvaltı yapmanın şart olduğunu belirtiyor. Kahvaltı öğününü atlamanız halinde daha sonraki öğünlerde tükettiğiniz yiyeceklerin bir faydası olmuyor.  Akşam yemeği ile kahvaltı arasında yaklaşık 12 saatlik bir süre bulunmaktadır. Bu süre içinde vücut, besin ögelerinin tümünü kullanır. Sabah kahvaltı yapılmazsa beyinde yeterince enerji oluşmaz. Bu durumda yorgunluk, baş ağrısı, dikkat ve algılama azlığı gibi birtakım sıkıntılar yaşanabilir. Özellikle kış aylarında kahvaltı yapmadan güne başlamanız durumunda vücudunuz enerjisiz kalacak bu da çabuk yorulmanıza ve gün içerisindeki performansınızın ve veriminizin düşmesine sebep olacaktır.

Kahvaltının İnsan Sağlığı İçin Önemi Nedir?

Neden kahvaltı yapılmalıKahvaltıda yeterli miktarda protein tüketen bireylerin iş verimi ve konsantrasyon seviyesi yüksektir. Kahvaltı yapmayan bireylerin ise anlama ve kavrama hızı düşer. Kahvaltı yapmadan egzersiz yaptıklarında baş dönmesi, bulantı ve kusma şikayetlerini dile getirmektedirler. Düşük protein içeren kahvaltı alımından sonraki ikinci ve üçüncü saatler arasında kan şekeri açlık seviyesinin altına düşmekte ve kişiler açlık hissi duyduklarını belirtmektedirler. Yeterli protein içeren kahvaltıdan sonra ise kan şekeri olması gereken seviyeye çıkmaktadır ve böylece kahvaltı yapan kişiler açlık hissi duymamaktadırlar. Bu yönüyle düzenli kahvaltı yapmak, kilo vermenize de katkı sağlayacaktır. Kahvaltıda tükettiğiniz protein miktarı oldukça önemlidir. Vücut yeterli miktarda protein aldığında kan şekeri düzene girmektedir, yorgunluk ve açlık gibi duyguların önlenmesi mümkün olabilmektedir. Kahvaltıda meyve ya da sebze tüketmek, bu öğünü besin ögeleri bakımından dengelediği gibi içerdikleri posa nedeniyle de emilimi düşürerek doygunluğu daha uzun süre sağlamakta, kan şekerinin de daha geç düşmesine yardımcı olmaktadır. Kahvaltıda tüketilecek meyve ya da sebze, özellikle C vitamininden yüksek ise demir emilimini de artırır. Kahvaltıda tüketilen meyve ya da sebzenin kan kolesterol düzeyini düşürmede de etkili olduğu bilinmektedir. En azından kahvaltıda bir bardak süt içmek, bir adet portakal, domates, salatalık ve benzeri bir sebze ya da meyve tüketmek güne dinamik ve sağlıklı başlamak açısından atılabilecek en önemli adımdır. Meyve ya da meyve suyu her kahvaltıda bulunması gereken gıda maddeleri arasında yer almaktadır. Meyve yerine domates, biber, havuç gibi sebzeler de yenilebilir.

Çocuğunuza yapacağınız en büyük iyilik, ona kahvaltı alışkanlığı kazandırmak olacaktır. Okulda ya da dışarıda arkadaşları ile oynarken büyük enerji sarf eden çocuğunuzun enerji ihtiyacını sağlıklı bir kahvaltı ile karşılayabilirsiniz. Çocuğunuzun kahvaltısında ise dikkat etmeniz gereken önemli nokta; bir bardak süt bulundurmanızdır. Süt içmeyen çocuğunuzun ihtiyacı olan enerjiyi ya da kalsiyumu alabilmesi için yeterli miktarda peynir ya da yoğurt tüketmesi sağlanmalıdır. Kahvaltıda çocuklara verilecek besinler, peynir, zeytin, yumurta, reçel, fındık ezmesi, ekmek ve kahvaltılık tahıl ürünleridir.

Zengin Kahvaltı Sofraları İçin Adresiniz Peynirci Baba!

Kahvaltı sofrasının sevilen lezzetlerinden olan peynir, zeytin, sos, bal, reçel gibi ürünlerini uygun fiyat seçenekleri ile Peynirci Baba online mağazamız üzerinden adresinize sipariş edebilirsiniz. Tercih edeceğiniz ürünler, ürettiği kaliteli ürünler ile kahvaltılık gıda sektörünün önde gelen markaları tarafından üretilmiş ürünlerdir. Siparişini vermeniz durumunda ürünler, güvenli paketleme sistemine uygun koşullarda paketlenerek kısa süre içerisinde sağlıklı ve güvenli bir şekilde adresinize teslim edilecektir.