Jalapeno biber, Meksika mutfağına özgür bir çeşit biber çeşididir. Bazı bölgelerde ‘’cin biber’’ olarak da anılır. Son zamanlarda severek tüketilen sebzelerden biri haline gelmiştir. Lezzetinden sıklıkla bahsettiren jalapeno aynı zamanda besleyici değerleriyle de sofraların sevilen tatlarından biridir. ‘’Jalapeno biberi nedir, nasıl tüketilir’’ gibi merak edilen soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Jalapeno Biberi Nedir?

Meksika’nın Veracruz bölgesine özgü Jalapeno biberleri, olgunlaşma sürelerine göre yeşil ya da kırmızı renklerde olabilir. Olgunlaştıkça kırmızı rengini alan jalapeno, yaygın olarak yeşil renkte tercih edilir. Jalapeno biberi acı aroması ile bilinir. Acılığı hafifleştiren hafif tatlı meyvemsi aroması ile mükemmel bir denge oluşturur. Orijinal lezzetler peşinde olan gurmelerin vazgeçilmezi jalapeno biberi yaratıcı tariflere eşlik eder.

Jalapeno Biberi Nasıl Tüketilir?

Eşsiz sosların ana malzemelerin olan jalapeno biberi, Türk mutfağının geleneksel tariflerine konuk olmuştur. Ülkemizde genellikle turşu yapımında kullanılır. Tek başına turşusu kurulabilir; salatalık, domates ve lahana gibi sebzelerle hazırlanan karışık turşulara dahil edilerek kendine özgü acı lezzeti ile tat katar. Jalapeno biber turşusu, birbirinden lezzetli makarna soslarında, tavuklu ve ton balıklı salatalarda, sandviçlerde kullanılabilir; döner gibi ekmek arası lezzetlerin yanında tüketilebilir.

Jalapeno Biberi Acı mı?

Jalapeno biberi acı diye bilinir ve acı severler tarafından zevkle tüketilir. Acılık oranı kişiden kişiye değişse de acı sever kişiler için jalapeno biberi hafif acılığa sahiptir. Sulu yapısı, biberin acısını bastırarak daha rahat tüketilebilir hale getirir. Daha çok tercih edilen yeşil jalapeno biberi, kırmızı jalapeno biberinden daha tatlıdır. Lezzeti damakta kalan jalapeno biberinin ağızda bıraktığı acılık orta seviyededir.

Jalapeno Biberin Faydaları Nelerdir?

Jalapeno biberi, diğer birçok sebze gibi insan vücudu için yararlı pek çok yararlı bileşene sahiptir. Genellikle turşu formunda tüketilen jalapeno biber turşusuna öğünleriniz içinde yer vererek hem lezzetli hem de besleyici gıdalar tüketmiş olursunuz. Jalapeno biberini düzenli tüketmek:

  • Vücut metabolizma sisteminin çalışmasını destekleyebilir
  • Zengin oranda lif içeren jalapeno biberi sayesinde sindirim sistemini desteklenebilir
  • İçeriğinde yüksek oranda C vitamini barındıran jalapeno biber tüketilerek vücut direnci artırılabilir
  • Magnezyum açısından zengin jalapeno biberi düzenli tüketildiği takdirde vücuttaki ağrılar hafifletilebilir.
  • İçerdiği antioksidanlar sayesinde serbest radikallere karşı savaşarak hücresel yıkımı azaltabilir.

Jalapeno Biberi Nereden Alınır?

Jalapeno biberi tek başına tüketilebilir. Manav ve market gibi diğer sebze çeşitlerinin bulunduğu her yerden satın alınabilir. Jalapeno biberi Türkiye’de ve dünyada genellikle turşu formuyla tercih edilir. Jalapeno biber turşusu yerel gıda marketlerinde, büyük market zincirlerinde satılır. Son zamanların en sevilen lezzetleri arasında yerini alan peynir dolgulu jalapeno biberi ise sadece Peynirci Baba online satış mağazamız ve Peynirci Baba şubelerimizde satışa sunulmuştur. Peynir dolgulu jalapeno biberi turşusu ürününü hemen en ucuz satış fiyatları ile satın almak için sepete ekleyerek size uygun ödeme fırsatlarından faydalanarak alışverişinizi tamamlayın.

En Lezzetli Jalapeno Biber Ürünlerini Satın Almak İçin TIKLAYIN