Farklı Aromaları ile Kahvaltıların Vazgeçilmezi Zeytin

Özellikle kahvaltı sofralarında sıklıkla tüketilen gıda maddeleri arasında yer alan zeytin, zeytingiller familyasına ait olan zeytin ağacının meyvesidir. Ülkemizin Marmara, Akdeniz ve Ege Bölgesi, zeytin yetiştiriciliğinin yapıldığı bölgelerdir. Farklı bölgelerde yetiştirilen zeytinlerin sertliği, aroması ve üretim biçimleri farklılık göstermektedir. Her biri ayrı aromaya sahip olan zeytin çeşitleri, içeriğinde barındırdığı vitaminler ve mineraller ile insan sağlığı için de büyük faydalar sağlamaktadır. Günümüzde zeytin yetiştirici markaların ürettiği zeytin çeşitlerini marketlerden veya şarküterilerden satın alınarak tüketilmektedir. Çeşitliliği bu kadar fazla iken iyi zeytini seçme konusunda dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. ‘İyi zeytin nasıl anlaşılır, özellikleri nelerdir, en iyi zeytin markası hangisidir’ gibi soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İyi Zeytin Nasıl Anlaşılır, Özellikleri Nelerdir?

Doğanın biz insanlara sunduğu mucizevi besinler arasında yer alan zeytinin insan vücuduna birçok fayda sağlamaktadır. Tarihi insanlık tarihi kadar eski olan zeytin, yüzyıllar önce alternatif tıpta kullanılmaktaydı.  

Halk arasında ‘iyi zeytin çekirdeğinden anlaşılır’ kanısı yaygındır. Ancak gıda alanında uzman kişiler, bu kanının tam olarak doğru olmadığını belirtmektedir. Zeytinin çekirdeğinin rengi ve büyüklüğü zeytinin olgunluk derecesine göre farklılık gösterebilmektedir. Zeytinin büyüklüğü de aynı şekilde zeytinin çeşidine göre farklılık gösterebilmektedir. Günümüzde kahvaltılık gıda sektöründe hizmet veren birçok marka zeytin üretmektedir. Ancak iyi zeytini anlamanız için dikkat edilmesi gereken noktaları sizler için derledik.

  • Zeytin satın alırken zeytinin diri bir görüntüde olmasına dikkat etmelisiniz. Zeytinin dış kısmı diri bir görüntüye sahipse bu zeytinin kaliteli ve dolgun bir zeytin olduğuna işarettir.
  • İyi zeytin, parlak bir renge sahiptir. Rengi parlak ve canlı olan zeytinler, kaliteli ve taze zeytinlerdir.
  • Zeytinin tadına baktığınızda ağzınıza hafif acı bir tat geliyorsa bu zeytinin tam olgunlaşmadığını ve doğal olduğuna işarettir. Tattığınızda ağzınızda hafif acı bir aroma bırakmayan zeytinler, kimyası ile oynanmış içinde katkı maddesi olan zeytinlerdir.
  • Çekirdeği ve etli kısmı kolay ayrılan zeytin, taze ve doğal bir zeytindir.
  • İnce kabuklu ve ağızda çabuk dağılan zeytinler, ağızda taze bir aroma bırakmaktadır. Tattığınızda ağzınızda tazelik hissi bırakan zeytinleri tercih etmelisiniz.

En İyi Zeytin Markası Hangisidir, Nereden Alınır?

Siyahı ve yeşili ile birçok çeşidi bulunan zeytin, aroması ve lezzetinin yanı sıra içerdiği vitaminler ve mineraller sebebiyle insan sağlığına birçok fayda da sağlamaktadır. Ülkemiz iklim koşulları gereği zeytin yetiştiriciliği konusunda dünyada önemli bir yere sahiptir. Birçok gıda markası tarafından üretilerek satışa sunulan zeytin ürünlerini ambalaj halinde ya da güvenilir yerlerden açık halde satın alabilirsiniz. Zeytin üreticileri arasında yer alan Yöre markası, ürettiği birbirinden lezzetli siyah zeytin ve yeşil zeytinler ile sektörün önemli markalarından biridir. Boyutları ve aromaları değişkenlik gösteren Yöre markası tarafından hijyenik koşullarda üretilen zeytin ürünlerini dilerseniz kahvaltılarınızda dilerseniz börek, poğaça gibi hamur işlerinize ekleyerek afiyetle tüketebilirsiniz.

Yöre markasına ait zeytin ürünleri uygun fiyat seçenekleri ile nerede satılır, nereden alınır’ gibi aramalar yapıyorsanız şu an da doğru yerdesiniz! Peynirci Baba online satış mağazamız üzerinden satışa sunulan zeytin ürünlerini uygun fiyatları ile adresinize sipariş edebilirsiniz. Birbirinden kaliteli ve lezzetli zeytin ürünlerini en ucuz satış fiyatları ile satın almak için Peynirci Baba online mağazamızda yer alan Zeytin & Zeytinyağı kategorisinden satın alabilirsiniz.