Eşsiz Koku ve Aroma: İsli Peynir Nedir?

Peynir, Türk mutfağının vazgeçilmez gıda maddeleri arasında yer almaktadır. Öyle ki ülkemizin her bölgesinde farklı peynir lezzetlerine rastlamak mümkündür. Eşsiz kokusu, aroması ve lezzeti ile isli peynir, Türkiye’nin en sık tüketilen yöresel peynir çeşitleri arasında yer almaktadır. Çerkez peynirinin odun ateşinde füme edilmesi ile üretilen isli peynir, özellikle son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. ‘Eşsiz lezzete sahip isli peynir nedir, nereye ait bir peynir çeşididir, faydaları nelerdir ya da nasıl tüketilir?’ tüm bu konuları sizler için derledik.

İsli Çerkez peyniri, adından da anlayacağınız üzere Çerkez aileler tarafından Düzce ve Adapazarı gibi bölgelerde inek veya koyun sütünün işlenmesi ile üretilen yöresel peynir çeşididir. Mayalanan süt, dilimlenerek suya atılır, kurutulur. Ardından elde edilen Çerkez peyniri, sepete koyulup şeklini aldıktan sonra odun ateşinin közlerinden bir miktar yukarıya asılır ve odun ateşinin ısısı ve isi ile kurutularak füme edilir. Bu yöntem Çerkez peynirine ayrı bir lezzet kattığı gibi peynirin uzun ömürlü ve dayanıklı olmasını da sağlamaktadır. Füme edilerek imal edilen isli peynir, enfes kokusu ve aroması ile sofralarınızın vazgeçilmez lezzeti olacak bir süt ürünüdür. İsli peynir, yumuşak bir peynir olmakla birlikte yapısı itibariyle hellim peyniri gibi elastiki bir yapıdadır. Füme peynir çeşitleri arasında yer alan isli peynir, özellikle meze olarak şarap yanında tüketilebildiği gibi salatalarınızın içine de dahil ederek lezzet arttırabilirsiniz.

İsli Peynirin Faydaları Nelerdir?

İsli peynir ürünleri kokusu, aroması ve füme lezzetinin yanı sıra diğer süt ürünleri gibi içeriğinde yüksek oranda vitamin ve mineral barındırmaktadır. Bu sebeple insan vücudu için birçok fayda sağlamaktadır.

isli peynir nasıl yenir

  • Kalsiyum miktarı bakımından zengin olan isli peynir, kemik ve diş gelişimine yardımcı olarak romatizma ya da eklem ağrılarını tedavi edici özelliğe sahiptir.
  • İsli peynir, içeriğinde yüksek oranda bulunan çinko, potasyum, fosfor ve selenyum gibi mineraller sebebiyle hafızanın kuvvetlenmesine yardımcı olur.
  • İsli peynir ürünleri, diğer süt ürünlerine oranla daha az kalori barındırması sebebiyle kilo vermek isteyen kişiler tarafından düzenli olarak tüketildiği takdirde kilo vermeye yardımcı olmaktadır.
  • Kolesterolü dengeleme özelliğine sahiptir.
  • Düzenli tüketildiğinde kalp damar sağlığını koruyarak kalp hastalığı riskini en aza indirmektedir.
  • İyi bir antioksidandır ve vücudu mikroplara karşı daha dirençli hale getirir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunmaktadır.
  • İsli peynir düzenli tüketildiğinde özellikle meme kanseri, prostat kanseri ve mide kanserine karşı koruma sağlar.
  • Vücutta kötü huylu tümörlerin oluşumunu ve gelişimini engelleyici özelliği bulunmaktadır.
  • Vücuttaki kan basıncını düzenli hale getirmektedir.

İsli Çerkez Peyniri Nasıl Tüketilir?

Aperatif olarak yemek sofralarında tüketebileceğiniz isli peynir, eşsiz kokusu ve aroması ile şarabın yanına en çok yakışan peynir çeşitlerinden biridir. Füme tada sahip olan isli peyniri aynı zamanda mevsim yeşilliklerinden hazırladığınız salatalara ekleyerek salatanızın lezzetini de arttırabilirsiniz. Genel olarak sabah kahvaltıları yerine, şarap gibi alkollerin yanında servis edilir. Şayet ilk kez tadacaksanız tadı yoğun gelebilir. Ayrıca içi gibi dışı da tüketilmektedir. 

En İyi İsli Peynir Uygun Fiyatlar ile Nereden Satın Alınır?

Sağlıklı ve hijyenik koşullarda üretilen eşsiz lezzete sahip isli peynir ürünlerini en uygun fiyat seçenekleri ile Peynirci Baba online mağazamız üzerinden adresinize sipariş edebilirsiniz. Kaliteli isli peynir ürününü Peynirci Baba online mağazamızdan sipariş etmeniz halinde ürün, güvenli paketleme sistemine uygun koşullarda buz aküleri ve uzay poşeti ile paketlenerek en kısa sürede sağlıklı ve güvenli bir şekilde adresinize teslim edilecektir. Lezzetli ve kaliteli isli peynir ürününü farklı gramaj seçeneklerinde hemen sipariş etmek için aşağıda bulunan linki ziyaret edebilirsiniz:

En Lezzetli İsli Peynir Ürünlerini Satın Almak İçin Hemen TIKLAYIN