Ülkemizde genellikle silkim yöntemi ile toplanan yeşil zeytinlerden üretilen zeytinyağı, uzmanlar tarafından en sağlıklı bitkisel yağ olarak kabul edilmektedir. Zeytinin aromasını, kokusunu, özünü tüm yemeklere taşıyan zeytinyağı kolesterolü dengeliyor, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini en aza indiriyor ve tüm bu yararlarının yanı sıra sarmalara, sebze yemeklerine çok yakışıyor, sofralarımızın lezzetli konuğu olan salataların lezzetini arttırıyor.

Ancak son yıllarda bal ve tereyağı gibi ürünlerde olduğu gibi zeytinyağının da sahteleri üretiliyor ve tüketilmesi halinde sağlığımızı tehdit ediyor. Satın aldığınız zeytinyağı ürününün hakiki zeytinyağı olup olmadığını anlamanız için evde birtakım testler yapabilirsiniz. Zeytinyağı ürünleri arasından kaliteli ve gerçek olan zeytinyağı ürününü seçmek için bu testlere başvurabilirsiniz.

Gerçek Zeytinyağını Anlamanın Püf Noktaları

  • Donma Testi: Gerçek ve kaliteli zeytinyağı, 0 ile -6 derece arasında donarak kristalleşen bir yapıdadır. Bu sebeple satın aldığınız zeytinyağını bir bardak içerisinde dondurucuya koyup yarım saat sonra çıkarın. Eğer ki bardak içerisindeki zeytinyağı donarak kristalleşmiş ise gerçektir; ancak bir kısmı donup bir kısmı sıvı olarak kaldıysa aldığınız zeytinyağı sahte olabilir.
  • Su Testi: Bir bardak ılık suyun üzerine satın aldığınız zeytinyağından ufak miktar ekleyin. Eğer damlattığınız zeytinyağı, baloncuklar çıkarıyor ve suyun yüzeyinde kalıyorsa gerçektir. Zeytinyağı ürünü sahte ise yağ suyun yüzeyinde bir süre hiç baloncuk çıkarmadan dairesel bir şekilde kalacak, ardından suya karışacaktır.
  • Tadım Testi: Satın aldığınız zeytinyağından bir çay kaşığı ile tadına bakarak onun gerçek olup olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Gerçek zeytinyağı tadına baktığınızda genzinizi yakmalı. Tadına baktığınız zeytinyağı genzinizi yakmıyorsa büyük olasılıkla hakiki zeytinyağı değildir.
  • Koku Testi: Satın aldığınız zeytinyağını kokladığınızda meyvemsi bir koku alıyorsanız zeytinyağı hakikidir. Yani, zeytinyağı ürününü kokladığınızda zeytin kokusu alıyor olmalısınız. Sahte zeytinyağlarında ise baskın olan koku boya kokusuna benzer ve bu onun birtakım kimyasal maddeler ile karıştırıldığını gösterir. Bu tür yağlardan uzak durmanız sağlığınız açısından iyi olacaktır.

Kaliteli ve Hakiki Zeytinyağı Nereden Satın Alınır?

Kaliteli ve hakiki zeytinyağı ürünlerini uygun fiyat seçenekleri ile satın almak için Peynirci Baba online satış mağazamızı ziyaret edebilirsiniz. Kaliteli üretici markaların tam mevsiminde özenle toplanan zeytinlerden ürettiği gerçek zeytinyağı ürünlerini Peynirci Baba online mağazamızda yer alan Zeytin & Zeytinyağı kategorisinde bulabilirsiniz. Kaliteli ve hakiki zeytinyağı ürünlerini en ucuz satış fiyatları ile satın almak için aşağıda bulunan linki ziyaret edebilirsiniz:

https://www.peynircibaba.com/zeytinyagi/