Ülkemizde genellikle Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilen zeytinlerin silkim yöntemiyle toplanarak çeşitli biçimlerde sıkılmasıyla elde edilen zeytinyağının, birçok ülkeye ihraç edildiği biliniyor. Besin değeri açısından oldukça zengin olan zeytinyağı, dünya mutfağında çeşitli biçimlerde sofralara geliyor.

Diğer bitkisel yağ çeşitlerine oranla daha yüksek besin değerine sahip olan zeytinyağı, ülkemizin farklı bölgelerinde üretimi yapılan gıda maddeleri arasında yer almaktadır. Tüketimi de son yıllarda oldukça yaygın hale gelen zeytinyağı, insan vücudu için sayısız fayda sunuyor. Öyle ki zeytinyağı, uzmanlar tarafından en sağlıklı bitkisel yağ olarak kabul edilmektedir. Zeytinin aromasını, kokusunu, özünü tüm yemeklere taşıyan zeytinyağı kolesterolü dengeliyor, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini en aza indiriyor ve tüm bu yararlarının yanı sıra sarmalara, sebze yemeklerine çok yakışıyor, sofralarımızın lezzetli konuğu olan salataların lezzetini arttırıyor.

Son yıllarda insan vücudu için sayısız fayda sağlayan zeytinyağının da sahteleri üretiliyor ve tüketilmesi halinde sağlığımızı önemli oranda tehdit ediyor. Satın aldığınız zeytinyağının hakiki zeytinyağı olduğundan şüphe ediyorsanız evde birtakım testler yaparak anlayabilirsiniz. Zeytinyağı ürünleri arasından kaliteli ve gerçek olan zeytinyağını seçmek için sizler için derlediğimiz pratik testlere başvurabilirsiniz.

Gerçek Zeytinyağını Anlamanın Püf Noktaları

Hakiki zeytinyağını anlamanın yollarıDonma Testi: Gerçek ve kaliteli zeytinyağını dondurucuya ya da buzluğa koyduğunuzda kristalleşen bir yapıya sahiptir. Bu sebeple satın aldığınız zeytinyağından bir miktar cam tabak veya cam bardak içerisine koyarak dondurucuya bir süre bekletebilirsiniz. Dondurucudan çıkardığınızda bardak ya da tabak içerisindeki zeytinyağı, donarak kristalleşmişse gerçek ve katkısız bir zeytinyağıdır. Ancak bardaktaki zeytinyağının bir kısmı donmuş ve bir kısmı sıvı olarak kalmışsa aldığınız zeytinyağı sahte olabilir.

Su Testi: Zeytinyağını pratik bir biçimde test etmek için kullanabileceğiniz diğer bir yöntem ise su testidir. Bir su bardağı ılık suyun içerisine test etmek istediğiniz zeytinyağından birkaç damla ekleyebilirsiniz. Su dolu bardağa damlattığınız zeytinyağı, baloncuklar çıkarıyor ve suyun yüzeyinde kalıyorsa gerçek bir zeytinyağı olduğunu söyleyebiliriz. Test ettiğiniz zeytinyağı sahte veya içerisinde katkı maddesi bulunduruyorsa yağ, suyun yüzeyinde bir süre bir biçimde kalacak ve ardından suya karışacaktır.

Tadım Testi: Satın aldığınız zeytinyağından bir çay kaşığı ile tadına bakarak gerçek olup olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Gerçek zeytinyağını tatmak için bir miktar aldığınızda genzinizde hafif bir yanma hissetmeniz normaldir ve bu durum tattığınız zeytinyağının hakiki olabileceğini gösterir. Tadına baktığınız zeytinyağı genzinizi yakmıyorsa büyük olasılıkla hakiki zeytinyağı değildir.

Koku Testi: Satın aldığınız zeytinyağını kokladığınızda meyveye yakın kokular alıyorsanız test ettiğiniz zeytinyağının hakiki olduğunu anlayabilirsiniz. Yani, zeytinyağını kokladığınızda zeytin kokusu alıyor olmalısınız. Sahte zeytinyağlarının kokusu ise kimyasal bir boya kokusunu andırır. Bu da söz konusu zeytinyağının içerisine kimyasal maddeler eklenerek oksitlendiğini ortaya koyar.

Kaliteli ve Hakiki Zeytinyağı Nereden Satın Alınır?

Kaliteli ve hakiki zeytinyağı ürünlerini uygun fiyat seçenekleri ile satın almak için Peynirci Baba online satış mağazamızı ziyaret edebilirsiniz. Kaliteli üretici markaların tam mevsiminde özenle toplanan zeytinlerden ürettiği gerçek zeytinyağı ürünlerini Peynirci Baba online mağazamızda yer alan Zeytin & Zeytinyağı kategorisinde bulabilirsiniz. Kaliteli ve hakiki zeytinyağı ürünlerini en ucuz satış fiyatları ile satın almak için aşağıda bulunan linki ziyaret edebilirsiniz:

Denemeniz İçin Fiyatını İndirdik! Ödüllere Doymayan Zeytinyağı Ürünlerimizi İncelemek İçin Hemen Tıklayın