Zeytinyağı, yemeklerimize ve salatalarımıza kattığı lezzet ile hem de yüksek vitamin ve mineral içermesi sebebiyle mutfakların vazgeçilmez bitkisel yağlar arasında yer almaktadır. Akdeniz mutfağının önemli bitkisel yağlarından olan zeytinyağı ürünleri hem aroması hem de lezzeti ile ülkemizde de sıklıkta tüksetilmektedir. Zeytin meyvesinin barındırdığı vitaminleri ve mineralleri içinde barındıran zeytinyağının tam anlamıyla bir şifa deposu olduğunu söylersek yanılmış olmayız. Beslenme uzmanları da insan sağlığı için sayısız fayda barındıran zeytinyağını düzenli olarak tüketmenin insan sağlığı için birçok fayda sağladığını her fırsatta dile getiriyor. 

Zeytinyağı günde ne kadar tüketilmelidir?

Zeytinyağı, içeriğinde yüksek miktarda bulunan E ve K vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum, demir ve sodyum gibi vücut sağlığı için önemli mineralleri de barındırıyor.  Bu sebeple beslenme uzmanları, günlük olarak belli oranda içeceğiniz zeytinyağı ile vücut sağlığınıza birçok fayda sağlayabileceğinizi belirtiyor. Zeytinyağı içmenin faydalarını sizler için derledik.

 • Zeytinyağı, doymamış yağ asidi içerdiğinden kilo almaya neden olmaz ayrıca kolesterolü de düzenler.
 • İnsan vücudundaki zararlı maddelerin neden olduğu tahribatı önleyen antioksidan elementleri de içinde barındıran zeytinyağı, hormonların gelişimine destek olarak hücre farklılaşmasının gelişimine, hücre zarının oluşumuna yardımcı olmaktadır.
 • Zeytinyağı, yüzyıllardır insanlığın cilt bakımından kansere, kemik gelişiminden kolesterole kadar birçok rahatsızlık için başvurduğu şifa deposudur.
 • Kanser gibi hastalıklara özellikle de kalın bağırsak (kolon) kanserine karşı korumaktadır.
 • Daha güçlü ve sağlıklı cilt, saç, tırnak ve kemiklere sahip olmanızı sağlar. Saçı yumuşatır, besler, nemlendirir, saç ve tırnakların hızla uzamasına yardımcı olur.
 • İçeriğinde antioksidan ve yağ asitleri barındıran zeytinyağı, serbest radikallerin oluşturduğu hasarı gidererek vücudunuzda olası sarkmaların önüne geçer, cilt rengini ve dokusunu iyileştirir. Zeytinyağıyla yapacağınız 15 dakikalık masajlar sayesinde kan akışını hızlandırabilir ve hücrelerin onarılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Zeytinyağında yer alan yağ asitleri, bağışıklık sisteminin farklı fonksiyonlarının görevini yapmasında büyük katkıya sağlamaktadır.
 • İçerdiği yüksek oranda E vitamini sayesinde yaşlanmanın etkilerini an aza indirerek dokuları yenileme özelliği taşımaktadır.
 • Zeytinyağı, beyni Alzheimer gibi hastalıklardan koruduğu gibi belleğin güçlenmesini sağlayarak depresyon riskini azalttığı bilinir.
 • Zeytinyağı, vücuttaki iltihapları gidermede önemli bir etkiye sahiptir.
 • Zeytinyağı, içeriğinde yüksek oranda bulunan K vitamini sayesinde damar tıkanıklığının önüne geçerek kalp dokusunu koruyucu bir etkisi bulunmaktadır.
 • Bir miktar zeytinyağının içine limon sıkıp tüketmeniz durumunda böbrek taşı gibi hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

Günde ne kadar zeytinyağı içilmelidir?

Uzmanlar, zeytinyağının faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için günlük olarak belirli miktarlarda zeytinyağı içmenin sağlık için faydalı olduğunu belirtmektedir. Her sabah aç karnına bir kaşık zeytinyağı içilmesi durumunda birçok hastalığın önüne geçebileceğinizi ifade edilmektedir.

Sağlık Deposu Zeytinyağı Nereden Satın Alınır?

Vücut için tam anlamıyla bir sağlık deposu olan zeytinyağının tüm faydalarından yararlanmak istiyorsanız kaliteli markalar tarafından üretilen zeytinyağı ürünlerini tercih etmelisiniz. Kaliteli ve lezzetli zeytinyağı ürünlerini uygun fiyat seçenekleri ile satın almak için Peynirci Baba online mağazamızda yer alan Zeytinyağı Çeşitleri kategorisini ziyaret edebilirsiniz.