Malzemeler

  • 12 adet güllaç yaprağı
  • 3 litre süt
  • 3 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı file badem

Üzeri için

  • Ayıklanmış yarım nar
  • 4 yemek kaşığı toz antep fıstığı

Ramazan ayının vazgeçilmezlerinden Güllaç, Osmanlı döneminden bu yana sevilerek tüketilmekte olan sütlü bir tatlıdır. Güllü aş kelimesinin zaman içerisinde güllaça dönüşmesi ile şimdiki halini almıştır. Güllaç içerisinde gül suyu bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı güllaç ismini alan tatlı, evde oldukça basit bir şekilde yapılabilmektedir. Ramazan ayı ile tabir yerinde ise özdeşleşmiş olan bu tatlı oldukça kısa bir süre içerisinde yapılabiliyor. Peki ama nasıl?

Hazırlanışı

3 litre sütü derin bir tencereye alın ve 3 su bardağı toz şekeri üzerine ilave edin. 1 paket vanilya da sütün içerisine ilave ettikten sonra şeker eriyene kadar karıştırın. Süt, elinizi hafif yakacak sıcaklığa geldiğinde ocaktan alın. Güllacı hazırlayacağınız kabın içerisine bir kepçe ılık sütten ekleyin. Üzerine, kullanacağınız kabın boyutuna göre böldüğünüz güllaç yapraklarından ekleyin. 

Paketteki güllaç yapraklarının yarısını kabınıza güzelce yerleştirin. Güllaç yapraklarının, 5 dakika sütü çekmeleri için bekledikten sonra doğradığınız cevizleri dökün ve kalan güllaç yapraklarını da ıslatarak üzerine ekleyin. En üstüne de antep fıstığı ve nar ile süsleyin. Buzdolabında en az 2 saat bekledikten sonra güllacınızı keserek porsiyonlayın.

Güllaç, bembeyaz güzelliği ile bizlere Osmanlı’nın zerafetini ve mutfağa yaklaşımını yansıtmaktadır. Tarihi bir Türk tatlısı olan güllaç en çok Ramazan ayı içerisinde tüketilmektedir. Öyle ki; yıl içerisinde tüketilmekte olan güllaçın neredeyse yüzde 85’i sadece Ramazan ayında tüketilir. Gül sulu leziz mi leziz güllaç tarifi ile sizlerin de Ramazan sofraları şenlenecek. Denenmiş ve uygulanmış bu tarif ile çok kısa sürede tatlınız hazır olacak. Şimdiden afiyet olsun.