Yıllanmış Emekle Üretilen Gravyer Peyniri

Peynir sevenlerin sıklıkla tercih ettiği peynir çeşitleri arasında yer alan Gravyer peyniri, dünya mutfağında oldukça önemli bir yere sahiptir. Oldukça lezzetli bir süt ürünü olan Gravyer peynirinin tarihi de oldukça eskilere dayanmaktadır. Yıllanmış emekler ile üretilen bu lezzetli peynir, insan vücudu için faydaları da saymakla bitmiyor. Lezzeti doğallığında gizli olan gravyer peyniri, son yılların favori süt ürünlerinden biridir. ‘Gravyer peyniri nedir, hangi yöreye aittir, nasıl yapılır, faydaları nelerdir, nasıl saklanır, nasıl tüketilir, hangi yemeklerde kullanılır, yoksa yerine ne kullanılır’ gibi merak ettiğiniz soruların cevabını içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Gravyer Peyniri Nedir, Hangi Yöreye Aittir?

İsviçre gravyeri olarak bilinen bu peynir, ülkemizde Kars Gravyeri veya Kars kaşarı olarak sıklıkla üretilmektedir. Tarihi, Kars ilinin 1878 yılından 1918 yılına kadar uzanan 40 yıllık işgal altındaki tarihine dayanan bu lezzetli peynir, İsviçrelilerin Kars’a gelmesiyle ilk mandıranın kurulması ile üretilmiştir.

Sert bir kıvama sahip olan Gravyer peynirinin üretimi oldukça emekli ve zahmetlidir. Ülkemizde Kars kaşarı olarak da bilinen Gravyer peyniri, sütün uzun süre yoğurulup mayalandırılması ve ardından dinlendirilmesiyle lezzet kazanıyor. Yıllanmış emekle üretilen bu lezzetli peynir, içerisinde katkı maddesi bulundurmaması sebebiyle besin değerleri açısından diğer diğer peynirlerden daha yüksektir.

Kars ilinde üretilerek dünyaya arz edilen ‘Gravyer peyniri hangi sütten yapılır’ sorusu, Gravyer peyniri hayranlarının merak ettiği sorulardan biridir. Gravyer peynirine lezzetini veren Kars ilinin yüksek rakımlı yaylalarında beslenen hayvanların sütüdür. Kars yaylalarında zengin bitki çeşitliliği ile beslenen ineklerin sütlerinden elde edilen Gravyer peyniri, birçok bitkinin aromasını içerisinde barındırdığından şahsına münhasır bir tada sahiptir. Mevsimlik olarak üretilen bu peynir, lezzeti ve doğallığı ile sıklıkla tercih edilmektedir.

Gravyer Peynirinin Faydaları Nelerdir?

Doğal ve lezzetli peynir çeşitlerinden olan Gravyer peyniri, daha önce de belirtildiği gibi içerisinde fabrikasyon katkı maddesi bulundurmadığı için besin değeri açısından oldukça zengindir. Diğer süt ürünleri gibi zengin bir kalsiyum kaynağı olan Gravyer peyniri içerisinde yük sek miktarda karbonhidrat, protein, potasyum, sodyum, A vitamini ve demir de bulunmaktadır. İnsan sağlığına birçok açıdan fayda sağlayan Gravyer peynirinin faydalarını sizler için araştırdık:

Gravyer peyniri nasıl tüketilir, yenir?

  • Kalsiyum açısından zengin bir kaynak olan Gravyer peyniri, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkması muhtemel kemik erimesi riskini en aza indirir.
  • Yüksek tansiyon hastalarının günlük düzenli olarak tüketeceği Gravyer peyniri, tansiyonun düşürülmesinde ve dengelenmesinde etkilidir.
  • Kanser riskini de azaltan bu peynir, kanser hastaları için enfeksiyon önleyici olarak kullanılabilmektedir.
  • İçerisinde bulunan maddeler sayesinde beynin ihtiyaç duyduğu enerjiyi büyük ölçüde karşılar.
  • Sindirim sisteminde oluşan rahatsızlıkların ve çeşitli mide sorunlarının tedavi edilmesinde etkilidir.
  • İçerisinde bulunan kalsiyum sayesinde diş çürümesinin önüne geçerek diş etlerini besler.
  • Kas ve eklem rahatsızlıklarının giderilmesinde etkilidir.
  • Gravyer peyniri, gelişim çağındaki çocuklar için mükemmel bir kaynaktır.

Gravyer Peyniri Nasıl Saklanır?

Delikli yapısı ve doğal lezzeti ile dikkat çeken Gravyer peynirini saklarken dikkat edilmesi gereken belli noktalar bulunuyor. Gravyer peynirini buzlukta veya derin dondurucularda saklamamaya özen göstermelisiniz. Gravyer peynirini saklama koşulları, serin ve sıcaklığı 5-10 derece civarında olması önemlidir. Bu peyniri, sağlıklı ve güvenli bir biçimde saklamak istiyorsanız sakladığınız ortamın, biraz rutubetli olması iyi olacaktır. Bu sebeple kilerde veya depoda saklamanız uygun olacaktır. Ancak gravyer peynirini buzdolabında saklamak istiyorsanız buzdolabınızın sebzelik bölmesine koymanız yararlı olacaktır.

Bu peyniri muhafaza ederken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise peyniri, açıkta bırakmamanız gerekiyor. Gravyer peyniri, açık kalması durumunda hızla kuruyarak yüzeyinde çatlaklar oluşmaya başlayacaktır.

Gravyer Peyniri Nasıl Tüketilir, Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Aromatik aroması ile ilgi çeken bir süt ürünü olan Gravyer peynirini, farklı biçimlerde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Kahvaltılarda tüketebileceğiniz yöresel peynir çeşitlerinden olan Gravyer peynirini, pişmiş ya da pişmemiş haliyle tüketebilirsiniz. Kolayca eriyebilen bir peynir türü olan Gravyer peynirini, tost veya peynir eritmek istediğiniz yemekleri yaparken rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Kars yöresine özgü olan Kars böreğini yaparken kullanabileceğiniz Gravyer peyniri ile mükemmel bir somon suflesi de hazırlayabilirsiniz. Çorbaların üzerine ekleyebileceğiniz bu zengin aromaya sahip peyniri; pizza veya kumpir yaparken de kullanabilirsiniz. Lezzeti ile tüm dünyada sevilerek tüketilen Gravyer peynirini, ızgarada veya tavada biraz kızartmayı da tercih edebilirsiniz.

Gravyer Peyniri Yoksa Yerine Ne Kullanılır?

Yemek yaparken kullanabileceğiniz Gravyer peyniri evinizde yoksa yerine eriyebilen kaşar peyniri çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Gravyer peyniri, aroma olarak diğer kaşar peyniri çeşitlerinden farklı da olsa yapı olarak diğer kaşar peynirleri ile benzerlik göstermektedir.

En İyi Gravyer Peynirini En Ucuz Satış Fiyatları ile Satın Al!

Yöresel yapısı ve lezzeti ile öne çıkan Gravyer peynirini, uygun fiyat seçenekleri ile satın almak istiyorsanız Peynirci Baba online satış mağazamızı ziyaret edebilirsiniz. Kaliteli süt ürünleri markaları tarafından lezze severlerin beğenisine sunulan en iyi Gravyer peynirini, online satış mağazamız üzerinden adresinize sipariş edebilirsiniz.

Denemeniz İçin Fiyatını İndirdik! En İyi Kars Gravyer Peyniri Ürününü İncelemek İçin Hemen Tıklayın