En İyi Zeytinyağları Nerede Üretilir?

Türkiye, iklim koşulları ve coğrafi özellikleri bakımından dünya zeytinyağı üretiminde oldukça önemli bir bölgedir. Ülkemizin farklı coğrafi bölgelerinde yetişen zeytin ağaçlarından elde edilen zeytin meyvelerinin bir kısmı sofralık olarak kullanılırken bir kısmı da zeytinyağı üretiminde hammadde olarak kullanılmaktadır.

Ülkemizde zeytin ve zeytinyağı üretimi ile öne bölgeleri; Ege bölgesi, Marmara bölgesinin güney kıyıları, Akdeniz Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi olarak sıralayabiliriz. Zeytinyağı üretimi oldukça incelik gerektiren bir iştir. Üretilen zeytinyağının kalitesi üzerinde zeytin ağacının bulunduğu bölge, iklim özellikleri, toprak koşulları, zeytinin hasat edilme zamanı, hasat edilme biçimi gibi çeşitli faktörler ile belirlenmektedir. Bu sebeple ülkemizde üretilen zeytinyağları, kalite bakımından farklılık gösterebilmektedir. Peki en iyi zeytinyağı hangi bölgemizde üretilir?

Ayvalık

Zeytinyağı dendiğinde akla ilk gelen şehir, Ayvalık’tır. Edremit Körfezi ve Ayvalık bölgesi, zeytinyağı üretiminde önde gelen bölgelerden biridir. Bölgede doğal olarak yetiştirilen zeytin meyvelerinin çeşitli biçimlerde işlenmesi ile üretilen zeytinyağı çeşitleri, aroma bakımından farklılık göstermektedir.

Milas

Ege Bölgesi’nin güneyinde yer alan Aydın, Muğla, Milas gibi şehirlerde yetişen Memecik cinsi zeytinden üretilen zeytinyağı ürünleri, ülkemizin lezzetli zeytinyağı çeşitlerinden biridir. Memecik cinsi zeytin bölgenin üreticileri tarafından doğru yöntemler ile işlendiğinde ortaya çıkan zeytinyağı, aroma ve yapı bakımından oldukça kalitelidir.

Akhisar

Manisa-Akhisar bölgesinde yetişen organik zeytin ağaçlarından toplanan zeytinlerin üreticiler tarafından işlenmesi ile üretilen zeytinyağı çeşitleri, özellikle son yıllarda tüketicilerin dikkatini çeken ürünlerdir. Akhisar'ın zeytinyağı, yurt dışında çeşitli ödüller aldıktan sonra bölgede üretilen zeytinyağını aklamış ve burayı zeytinyağı denince akla gelen bölgelerden biri haline getirmiştir.

Gemlik

Bursa’nın Gemlik bölgesi, sofralık zeytinyağı üretiminde önde gelen bölgelerden biridir. Bölgenin arazi yapısı ve iklimi, zeytin yetiştirmeye son derece elverişlidir. Bölgede yer alan zeytin ağaçlarından elde edilen zeytinler, üreticiler tarafından çeşitli biçimlerde işlenerek ortaya enfes zeytinyağı çıkmasına sebep olmaktadır. Gemlik çevresi ve dağların tamamına yakını, zeytin ağaçlarıyla doludur. Dolayısıyla Gemlik de zeytinyağı denince akla gelen bölgelerden bir tanesidir.

Kaliteli ve Lezzetli Zeytinyağı Ürünleri Uygun Fiyatları ile Nereden Alınır?

Zeytin meyvesinin lezzetini ve şifasını içinde barındıran zeytinyağı ürünlerini kullanarak sofralarınızı ve yemeklerinizi eşsiz bir tada kavuşturabilirsiniz. Kaliteli ve güvenilir gıda markaları tarafından üretilen sağlıklı ve lezzetli zeytinyağı ürünlerini Peynirci Baba online satış mağazamızda bulunan Kaliteli Zeytinyağı Çeşitleri kategorisinden en ucuz satış fiyatları ile satın alabilirsiniz. Kategori içerisinden tercih ettiğiniz ürünü sepete ekleyerek adresinize sipariş edebilirsiniz.

Asit Oranı En Düşük Zeytinyağlarını Sizlere Özel Fiyatlarla Satın Almak İçin Tıklayın