Hollanda’dan Tüm Dünyaya Yayılan Lezzet: Edam Peyniri

Dünya mutfağında önemli bir yere sahip olan yöresel peynir çeşitleri, farklı yapılarda, aromalarda ve tatlarda karşımıza çıkıyor. Yöresel peynir çeşitleri arasında yer alan Edam peyniri, son yıllarda tüm dünyada meşhur lezzetlerden biri haline gelmiştir. Yapısı ve aroması ile diğer süt ürünlerinden ayrılan bir ürün olan Edam peyniri de diğer peynir çeşitleri gibi oldukça zengin besin değerine sahiptir. Vücudunuzun kalsiyum ihtiyacını mükemmel bir biçimde karşılayan Edam peynirinin kullanım alanı da oldukça geniştir. Bu lezzetli peyniri, kahvaltıların yanı sıra ara öğünlerde hazırladığınız sandviçlerde de kullanabilirsiniz. Lezzeti ile diğer peynir çeşitlerini kıskandıran ‘Edam peyniri nedir, nasıl bir peynirdir, nereye aittir, nasıl yapılır, nasıl saklanır, nasıl tüketilir, ne ile yenir’ gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevabını içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Edam Peyniri Nedir, Nereye Aittir?

Hollanda’nın geleneksel lezzetlerinden olan Edam peyniri, adını da üretiminin yaygın solarak yapıldığı Edam kentinden almaktadır. Sert yapısı ile dikkat çeken bu lezzetli peynir, günümüzde tüm dünyada kahvaltıları süsleyen ve yemekleri lezzetlendiren bir gıda maddesidir. İnek sütünden üretilen Edam peyniri, Hollanda’nın favori lezzetlerinden biri olmakla birlikte ülke genelinde Gouda peynirinden sonra sıklıkla tüketilen ikinci peynirdir.

Baharat aromasını da tüketicisine sunan bu peynir, peynir sevenlerin favorilerinden biridir. Üretimi oldukça özen isteyen Edam peyniri, düşük yağ oranı sayesinde kilo kontrolü sağlamak isteyen kişiler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Diğer peynirlerden ayrılan yapısı ile dikkat çeken bu lezzetli peynirin, güçlü bir vitamin ve mineral kaynağı olduğunu söylersek yanılmış olmayız.

Edam Peyniri Nasıl Yapılır?

Edam peyniri ne ile yenir?Ham maddesi inek sütü olan Edam peynirinin üretiminin her aşaması, özen gerektirmektedir. Hal böyle olunca bu lezzetli peyniri tadanlar, ‘Edam peyniri nasıl yapılır’ sorusunu merak ediyor. Edam peynirinin üretim serüvenini sizler için araştırdık.

Edam peyniri üretiminde kullanılacak inek sütünün yağından ayrılması, dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır. Özel peynir kazanlarına alınan inek sütü, ilk olarak kaynatılıp soğutularak pastörize ediliyor. Ardından süt, yaklaşık 40 dakika kadar 30 derecede mayalanıyor. Daha sonra mayalanan peynirler, özel peynir kesme aletleri ile kesilip peynirlerin üzerine ağır bir cisim konulur ve bir süre peynirin suyunun süzülmesi beklenir.  Bu sırada şeklini alması için peynirin koyulacağı kalıplar, 30 derecede ısıtılmaya bırakılır. Isıtılan kalıplara eklenen peynirler, bir süre bu kalıplarda bekletilir. Daha sonra kalıplardan çıkarılan peynirler, sıcak su ile ıslatılan bez torbalara sarılır. Yaklaşık 8 saat torbada bekletilen peynirler, bir süre dinlendirildikten sonra %20 oranında tuz bulunan salamuraya atılır ve salamura içerisinde 4 gün daha bekletilir. Salamuradan çıkarıldıktan sonra peynir 2 veya 3 ay kadar olgunlaşmaya bırakılır ve peynir olgunlaştıktan sonra yüzeyinde oluşan küfler temizlenir. Olgunlaşma sürecinde kokusu keskinleşen ve kıvamı sertleşen peynirin yüzeyi kuruduktan sonra kırmızı renkteki parafin ve bal mumu ile kaplanarak tüketmeye hazır hale gelir.

Edam Peyniri Nasıl Saklanır?

Muhafaza koşulları ile diğer ithal peynir çeşitlerinden ayrılan Edam peyniri, dış yüzeyi parafin ve bal mumu ile kaplı olduğundan buzdolabı dışında muhafaza edilebilmektedir. Edam peynirinin paketini henüz açmadıysanız ışık almayan bir ortamda uzun süre güvenli bir biçimde saklayabilirsiniz. Paketli Edam peyniri ürünlerini belirli bir kullanım süresi olduğundan tüketirken bu süreye dikkat etmelisiniz. Paket açıldıktan sonra ürünü, kısa süre içerisinde tüketmeniz sağlığınız açısından yararlı olacaktır.

Edam Peyniri Nasıl Tüketilir, Ne ile Yenir?

Olgunlaştırılmış peynir çeşitlerinden olan Edam peyniri, Avrupa ülkelerinde sıklıkla tüketilmektedir. Lezzetli aroması ve farklı yapısı ile peynir sevenlerin dikkat çeken Edam peynirini, kahvaltılarda rahatlıkla tüketebilirsiniz. Güçlü besin değerine sahip olan bu peynir, özellikle patatesli yemler ile birlikte tüketildiğinde ağzınızda nefis bir tat bırakacaktır. Kullanım alanı oldukça geniş olan bu lezzetli peyniri, tatlı meyvelerin yanında da keyifle tüketebilirsiniz. Ara öğünlerde tükettiğiniz sandviçlerin içerisine bir miktar Edam peyniri ekleyerek sandviçinizin lezzetini arttırabilirsiniz. Edam peynirini pizza, poğaça, börek gibi hamur işlerinin içerisine ekleyerek de yiyebilirsiniz.

Lezzetli Edam Peyniri Ürünleri Uygun Fiyat Seçenekleri ile Peynirci Baba’da!

Hollanda’nın meşhur lezzetlerinden olan Edam peynirini, uygun fiyat seçenekleri ile Peynirci Baba online satış mağazamızda bulabilirsiniz. Kaliteli markaların hijyenik koşullarda ürettiği Edam peyniri ürünlerini, en ucuz satış fiyatları ile satın almak için online mağazamızı ziyaret edebilirsiniz. Online mağazamızda 200 gr seçenekleri ile bulabileceğiniz Edam peynirini, hemen şimdi adresinize sipariş edebilirsiniz.

Denemeniz İçin Fiyatını İndirdik! En İyi Peynir Çeşitlerini İncelemek İçin Hemen Tıklayın