İyi Bir Kahve İçin En Önemli İhtiyaç: Cezve

Cezve, genel olarak Türk kahvesini pişirmek için kullanılan geleneksel mutfak araç gerecidir. ‘’İbrik’’ olarak da bilinir. Geleneksel olarak bakır maddesinden imal edilir; günümüzde çinko, seramik, cam ve alüminyum gibi malzemelerden üretilir. Genellikle kanonik şekilli ve uzun saplıdır. Isıyı iletmemesi için ahşap ve pirinç maddeleri sap kısmı için tercih edilir. Cezvenin ağız kenarında, kahvenin bardağa kolayca dökülmesini sağlayan dökme dudağı bulunur.

Cezve Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

iyi bir cezve nasıl seçilir?Türk mutfağının sevilen içeceği Türk kahvesi, yemeklerden sonra keyiflenmek ve misafirlere ikram etmek üzere hazırlanır. İyi kahvenin sırrı iyi cezvedir. Cezve seçimi yaparken bazı hususlara dikkat etmek önemlidir. Kullanılan malzeme seçimi, cezve boyutları, cezvenin taban boyutu, sap tasarımı, işçilik ve göze hitap etmesi göz önünde bulundurularak tercih yapılabilir. Bunun yanı sıra üretici firma, marka ve kullanıcı yorumları da göz önünde bulundurularak tercih yapılabilir.

Cezve seçimi yaparken kullanılan malzemeye dikkat etmek gerekir. Geleneksel Türk kahvesi bakır cezve ile pişirilir. Hem dekoratif görüntüsü hem de bakırdan yapılma cezvenin kahveye verdiği orijinal tat bakır cezvede pişen kahveyi eşsiz kılar. Bunun yanı sıra cam cezve, çelik cezve ve granit cezve modelleri günümüzde en çok kullanılan türlerdir. Kahve pişirmenin yanı sıra süt ısıtmak ve yumurta haşlamak için de cezve modelleri tercih edilebilir.

Çelik cezve modelleri günümüzde sıklıkla tercih edilen modellerden biridir. Metal görünümü sayesinde kaliteli ve şık bir imaj yaratır. Yüksek ısıya dayanıklıdır. Paslanmaz yapıları sayesinde uzun ömürlü kullanım imkânı sağlarlar. Tek başına ihtiyaç durulan boyuta göre satın alınabilir ya da set halinde tercih edilebilir. Modern mutfakların vazgeçilmezi çelik cezveler hem şık sunumlarda görsel şölen yaratır hem de işlevsel kullanım imkânı sunar.

Cezve seçimi yaparken estetik görünüm de göz önünde bulundurulur. Koleksiyonerler ve dekoratif amaçlı cezve kullananlar bakır cezve takımı toplar. El işçiliği ile imal edilen bakır cezvelerin dış tasarımları desenler ve işlemelerle süslenir. Usta zanaatkarlar tarafından tasarlanan bakır ürünlerin sap tasarımları da kendine özgüdür. Cezve sapı ısı iletmeyen ve ısıya dayanıklı malzemeden imal edilir. Kahveleri pişirirken ve fincanlara doldururken kolaylık sağlanır.

Cezve Boyutları Neye Göre Seçilir?

Cezve ebatları modelden modele değişiklik gösterir. Kaç kişilik sunumlar için kullanılacağına bağlı olarak seçim yapılabilir. Küçük cezve 1-2 kişilik servis için uygundur. 2 kişiden fazlası için servis -yapılacaksa orta boy ya da büyük boy cezve kullanmak idealdir. Cezveler tek başına satın alınabileceği gibi cezve seti olarak da tercih edilebilir. Cezve setleri içerisinde küçük, orta ve büyük cezve bulunur. Tek kişilik sunumlardan 6 kişilik sunumlara kadar servis yapılabilir.

Cezve Nasıl Temizlenir?

Cezveler düzenli olarak temizlenerek hijyenik tutulmalıdır. Cezve temizlenmeden önce soğumaya bırakılmalıdır. Soğuduktan sonra cezve dibinde kalan telveler boşaltılır. Cezve dibine yapışmış artıklar varsa sıcak suyla çözülmesi sağlanabilir. Bu aşamada cezve, üretildiği malzemeye göre, suyla, sirkeyle, tuzlu suyla veya deterjanla temizlenebilir. ‘’Bakır cezve nasıl temizlenir?’’ diye merak ediyorsanız, bakır cezveler sirke ile temizlenerek kirlerinden arındırılabilir. Kirler inatçıysa yumuşak bir sünger ya da fırça ile nazikçe temizlik yapılabilir.

Kullanılan temizlik malzemesi son durulama işlemiyle arındırılır. Cezve temiz bir bez ya da kâğıt havlu ile kurutulur. Su lekesi kalmaması için bu aşamaya özen göstermek önemlidir. Cezve temizliği mümkün olduğunca el ile yapılmalıdır. Bulaşık makinesi yeterli ve nazik temizlik yapamayabilir. Cezve temizliği düzenli ve doğru yapılırsa hem kahvenin tadı kimyasal maddelerden etkilenmez hem de cezve uzun süre boyunca kullanılabilir.

Cezve Nereden Alınır?

Şıklığı ve işlevselliği bir arada bulunduran cezveler, ev eşyası, mutfak araç gereçleri satan mağazalardan; yerel marketlerden ve çevrimiçi alışveriş sitelerinden satın alınabilir. En iyi cezve modellerine en uygun satış fiyatları ile ulaşabileceğiniz online satış mağazamız Peynirci Baba’dan tek tık ile sipariş oluşturabilirsiniz. Misafirler için göze hitap eden kahve sunumları hazırlamak ve kahve keyfini doruklara çıkarmak için hemen cezve modellerimize göz atın.

En İyi Bakır Cezve Ürünlerini En Uygun Fiyatlarla Satın Almak İçin Tıklayın.