Lezzetli Aroması ile Öne Çıkan Yöresel Bir Tat: Camembert Peyniri

Mükemmel aroması ve kıvamı ile son zamanlarda birçok kişinin dikkatini çeken Camembert peyniri, son yıllarda tüm dünyada popüler hale gelmeyi başarmıştır. Küflü peynir çeşitleri arasında yer alan bu peynir, ağır bir kokuya sahiptir. Bu sebeple bu peyniri ilk kez deneyecekseniz ve kokusu sizi rahatsız etmeyecekse mükemmel tadı ile favori peynirlerinizden biri olacaktır.

Hafif akışkan kıvamı ile diğer yöresel peynirlerden ayrılan bu Fransız peyniri, oldukça lezzetlidir. Kokusu ile diğer Fransız peynirlerine benzeyen Camembert peyniri, hoş kıvamı ve lezzeti ile peynir sevenlere benzersiz bir tat sunuyor. Peki camembert peyniri nedir, nasıl yapılır, özellikleri nelerdir, nasıl yenir, nerede kullanılır?

Camembert Peyniri Nedir?

Camembert peyniri nasıl yenir, tüketilir? Kremsi yüzeyi ile dikkat çeken Camembert peyniri, inek sütü ile üretilen küflü peynir çeşitlerinden biridir. İlk kez 18. Yüzyılın sonlarında üretilen bu peynir, ismini Fransa’da bulunan Normandiya Bölgesi’ndeki Camambert kasabasından almıştır. Günümüzde farklı lezzeti ile tüm dünyaya yayılan Camembert peynirinin yüzeyi, kalın bir küf tabakasına sahipken iç kısmı ise yumuşak bir yapıya sahiptir ve pratik bir biçimde eriyebilmektedir. Camembert peyniri, bu özelliği ile ülkemizdeki kaşar peynirini andırmaktadır.

Günümüzde Fransa’nın birçok bölgesinde üretilen Camembert peyniri, kasabaların yanı sıra endüstriyel olarak da üretilmektedir. Bu peynir, ilk olarak pastörize edilmemiş inek sütünden üretilirken günümüzde endüstriyel üretimle birlikte pastörize edilmiş inek sütünden üretilmektedir.

Gurmelerin keyifle tükettiği Camembert peyniri, Fransa’nın en özgün küflü ithal peynir çeşitlerinden biridir. Birçok insana göre rahatsız edici bir kokuya sahip olan bu peynirin kokusu, ne kadar ağır ise peynir o kadar kalitelidir. Bu sebeple yeni tatlar keşfetmeyi seven biriyseniz Camembert peynirine önyargılı yaklaşmamanız iyi olacaktır. Kendine has bir kıvama ve aromaya sahip olan bu peynir, favoriniz olabilir.

Camembert Peyniri Nasıl Yapılır?

Camembert peyniri, pastörize edilmiş inek sütünün ısıtılmasının ardından peynir mayası eklenerek kıvamı artırılmaktadır. Bu şekilde koyu bir kıvama gelen sütün içerisine belli bir miktar tuz ilave edilir ve kıvam alan süt, silindir şeklindeki kalıplara dökülür. Suyu süzülen peynir, yaklaşık iki gün dinlendirilerek katı ve yassı bir görünüme kavuşur. Ardından peynirin dış yüzeyi, penicillium camemberti adı verilen madde ile kaplanır. Ardından neme ihtiyaç duyan bu lezzetli peynir, 3 veya 4 hafta kadar nemli bir ortamda olgunlaşmaya bırakılır. Peynirin dinlenmeye bırakılması, yenilebilir kabuğu ve kremsi iç kısmının oluşmasında önemlidir. Camembert peynirinin keskin ve ilk etapta rahatsız edici gelen kokusu da bu evreler ile meydana gelir.

Camembert Peynirinin Özellikleri Nelerdir?

Dünyada yaygın olarak tüketilen Camembert peyniri, diğer küflü peynirlerden ayıran kıvamı ve aroması ile dikkat çeken bir üründür. Camembert peynirinin özelliklerini sizler için derledik:

  • Camembert peyniri, açık sarı rengiyle beyaza yakın dikkat çeken bir üründür. Kokusu ve rengi ile kalitesini ayırt edebileceğiniz Camembert peynirinin renginin beyaz renkte olmaması önemlidir.
  • Aroması ve yumuşaklığı kendine özgü olan bu peynirin kokusu da oldukça önemlidir. Tadan kişilere ilk etapta rahatsız edici gelen peynirin kokusu, Camembert peynirinin kalitesi açısından oldukça önemlidir.
  • Genellikle silindir biçiminde kutularda satışa sunulan Camembert peynirinin kutusu, 10 cm çapında ve yüksekliği de 4 veya 5 cm’yi bulabilir.
  • Brie peynirinin ve Normandiya peynirinin üretim tekniğinin bir arada kullanılması, Camembert peynirine farklı bir kıvam ve aroma katmaktadır.

Camembert Peyniri Nasıl Yenir, Nerede Kullanılır?

Tüketim alanı oldukça farklı ve geniş olan bu lezzetli peynir, günlük olarak tüm öğünlerde tüketebileceğiniz peynir çeşitlerinden biridir. Camembert peynirini, kahvaltıda çiğ olarak veya hafif bir biçimde kızartarak tüketebilirsiniz. Yumuşak bir kıvam elde edinceye kadar kızartabileceğiniz bu peynirin üzerine reçel veya bal ekleyebilirsiniz.

Özellikle yaz aylarında kendiliğinden eriyebilen bu peyniri, kanepe biçiminde veya krakerler ile birlikte tüketebilirsiniz. Aynı zamanda akşam yemeğinden önce hafif bir atıştırmalık olarak da tüketebilirsiniz.

Camembert Peyniri Nasıl Muhafaza Edilir?

Diğer süt ürünleri gibi zengin besin içeriğine sahip olan Camembert peynirini silindir kalıpları içerisinde buzdolabında rahatlıkla saklayabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında sıcak havadan etkilenen bu peynir, dışarıda bekletildiğinde eriyebilmektedir.

Camembert Peyniri Nerede Satılır?

Yöresel peynir çeşitleri arasında yer alan bu lezzetli küflü peyniri, en ucuz satış fiyatları ile satın almak istiyorsanız Peynirci Baba online satış mağazamızı ziyaret edebilirsiniz. Fransa’nın bu meşhur lezzetini soflarınıza taşımak istiyorsanız online mağazamızda bulunan Camembert peynirini, sepete ekleyerek adresinize sipariş edebilirsiniz. Siparişini vermeniz halinde ürünü, güvenli paketleme sistemine uygun koşullarda paketleyerek sağlıklı bir biçimde kısa süre içerisinde adresinize teslim ediyoruz.

Denemeniz İçin Fiyatını İndirdik! %100 Kendi Üretimimiz Peynir Çeşitlerini İncelemek İçin Hemen Tıklayın