Çalışanlar için: Ramazan Ayında Beslenme Önerileri

Ramazan ayında beslenme rutinleri tamamen değişiklik gösterir. Oruç tutarken çalışmak durumunda olan kişiler için yeni beslenme düzenine alışmak zor olabilir. İş yerinde hem üretkenliği koruyup hem de enerjik hissetmek için besin değerleri zengin yiyecek ve içecekler tüketip enerji kaybının önüne geçilebilir. İşte ‘’ramazan ayında beslenme nasıl olmalıdır?’’ diye soranlar için birkaç öneri…

Sahuru Atlamayın

Çalışanlar için ramazan ayında beslenme önerileri

Sahura kalkmak enerji ve verimliliği korumadaki en önemli etkenlerden biri. Nasıl ki kahvaltı günün en önemli öğünüyse sahur da günün ilk öğünü olacağı için kahvaltı değerindedir. Özellikle çalışanlar için ramazan ayında beslenme rutinlerine sadık kalmak önemlidir. Gün boyu zinde kalıp, verimli çalışmak için sadece su içip uyumak önerilmez. Yemek yemeden yatıldığı takdirde açlık süresi uzar ve çabuk acıkılabilir. Bu da günlük hareketlerde olumsuz sonuçlara sebep olarak; halsizlik, uykusuzluk, yorgunluk, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi problemler meydana getirebilir.

Ramazan ayında beslenme gün boyu daha aktif çalışabilmek için önemlidir. Fiziksel işlerde ya da masa başı bir işte de çalışılıyor olsa tok tutan, susatmayan ve enerji veren besinler tüketilmelidir. Çalışanlar kişiler sahurda; peynir, yumurta, yoğurt, sebze ve meyve gibi hafif besinler tüketerek ramazan ayını sorunsuz geçirebilirler.

Sıvı Alımına Özen Gösterin

Vücut için temel gereksinimlerin başında sıvı alımı gelir. Oruç tutan çalışanlar, gün boyu su kaybı yaşadığı için mineral kaybı yaşayabilir. Buna bağlı olarak baş dönmesi, baş ağrısı ve sindirim problemleri yaşanabilir.

Ramazan ayında beslenme rutininde dikkat edilmesi gereken en önemli şey, iftardan sonra günlük tüketilmesi gerekilen su ihtiyacının giderilmesidir. İftardan sonra, sahur için uyanıldığında ve sahur sonrası su içilerek vücudun ihtiyacı giderilebilir. Gülük ortalama 2-2,5 litre su tüketilmelidir. Bu miktar kişinin boy ve kilosuna göre farklılık gösterebilir.

Hem İftar Hem de Sahur İçin Sağlıklı Menüler Hazırlayın

Çalışanlar, iftar için hazırladıkları yemeklerden kalanları sahurda da tüketip değerlendirmektedir. İftar yemekleri daha ağır olabileceği için sahurda tüketmek için uygun olmayabilir. Bu sebeple sahur ve iftar için ayrı menüler tercih edilmelidir.

Ramazan ayında beslenme öğünlerinde protein, karbonhidrat ve lif açısından zengin besinler tercih etmek enerjik kalmanızı sağlar. İftar sofralarında daha ağır yemeklere yer veriliyor olsa da kızartılmış yiyeceklerden ve çok tuzlu yemeklerden kaçınmak gerekir. Hem sahurda hem de iftarda bol sebze ve meyve tüketilebilir. Özellikle sahurda az tuzlu peynir çeşitleri ve diğer süt ürünleri hem tokluk hissi yaratır hem de sağlıklıdır.

Taze Sebze ve Meyve Tüketin

Ramazan ayında beslenme düzeni oluşturulurken hem sahur hem de iftar menülerine meyve eklemek ramazan ayında sağlıklı beslenmek için gereklidir. Health Promotion Board (HPB) ‘a göre; günde 2 porsiyon meyve ve sebze yemenin gerekli olduğunu söyler. Buna göre her sahur ve iftarda, en az 1 porsiyon meyve ve sebze yiyerek günlük beslenme rutininin sürekliliği sağlanabilir.

Süt ve Süt Ürünleri Tüketin

Süt ve süt ürünleri ramazan ayında beslenme programı oluştururken, iftar ve sahur sofralarına mutlaka eklenmesi gereken besinler arasında yer alır. Birbirinden lezzetli peynir çeşitleri, ayran, yoğurt ve süt gibi besinler protein, kalsiyum ve fosfat açısından zengindir. Süt ürünleri, protein yönünden zengin olduğu için gün boyu tok tutarak acıkmayı önler.

Sahurda tüketilen az yağlı beyaz peynir, tulum peyniri, lor peyniri ve burgu peyniri gibi peynir çeşitleri, sahurda tüketildiği takdirde tok hissettirerek acıkmayı geciktirir ve susuzluğu önleyerek daha rahat bir gün geçirmenizi sağlar. İftarda, yoğurt ve ayran tüketerek gün boyu hissedilen susuzluk giderilebilir.

Ramazan ayında beslenme rutinlerinize eşlik edebilecek en lezzetli peynir çeşitleri ve süt ürünlerini Peynirci Baba online satış mağazamızdan en ucuz indirimli satış fiyatları ile satın alabilirsiniz. Birbirinden lezzetli ürünleri kampanyalı fiyatlar ile adresinize en kısa sürede teslim ediyoruz. Ramazan ayında sağlıklı beslenme rutinleri oluşturmak için hemen ürünlerimize göz atın!