Aroması ile Hayran Bırakan Bir Küflü Peynir: Brie Peyniri

Görünüş ve tat bakımından oldukça fazla çeşitliliğe sahip olan peynirler, zengin besin içeriği sayesinde insan vücudu için de sayısız faydalar barındırıyor. Bu sebeple her evde mutlaka tüketilen bir gıda maddesidir. Kullanım alanı bakımından da oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan peynirler, kahvaltıdan salatalara veya hamur işlerine kadar birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Dünyaca ünlü ithal peynir çeşitlerinden olan Brie peyniri, son yıllarda ülkemizde de oldukça popüler hale gelmeye başlamıştır. Peki Brie peyniri nedir, hangi ülkeye aittir, nasıl yapılır, özellikleri nelerdir, faydaları nelerdir, nasıl yenir?

Brie Peyniri Nedir, Hangi Ülkeye Aittir?

Görünümü ve aroması itibariyle diğer peynirlerden ayrılan Brie peyniri, olgunlaştırılan peynir çeşitlerinden biridir. Yumuşak ve kremsi yapısı ile dikkat çeken bu peynir, oldukça hoş bir aromaya sahiptir. Dünya mutfağında kendine yer edinmiş bu peynir, Fransa’nın geleneksel lezzetlerinden biridir. İsmini üretildiği Fransız kasabasından alan bu lezzetli peynir, yasalar ile koruma altına alınmıştır.

Birçok farklı stilde sofralarınıza getirebileceğiniz bu peynir, özellikle peynir seven kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Aroması ve tadı itibariyle oldukça iştah açıcı olan Brie peynirinin yüzeyinde bulunan tabaka, tazeyken gri iken olgunlaştıkça kahverengiye döner.

Brie Peyniri Nasıl Yapılır?

Fransa’nın geleneksel lezzetlerinden olan Brie peyniri, inek sütünün oldukça hassas yöntemler ile işlenmesi ile hazırlanmaktadır. Lezzeti ile tüm dünyaya yayılan peynir çeşitlerinden olan bu lezzetli peynir, kaymağı alınmış inek sütünden üretilmektedir.

İlk olarak Brie peynirinin yapımında kullanılacak sütün, kaymağından arındırılır. Ardından süte peynir mayası eklenerek belli bir sıcaklıkta kaynatılır. Daha sonra karışım brie peynirine özel delikli bir kepçe yardımı ile kalıplara eklenir. Kalıp içine konulan peynir, yaklaşık 18 saat kadar süzülerek suyundan arındırılır. Brie peyniri, daha sonra tuzlanarak çeşitli teknikler ile aşılanarak bakteri eklenir. Ardından 4 ile 5 hafta kadar olgunlaştırılan Brie peyniri, enfes lezzeti ve kıvamı ile tüketicilere sunuluyor. Brie peynirinin olgunlaşma süresi ne kadar uzun olursa peynirin tadı ve kıvamı o denli keskin olur.

Brie Peynirinin Özellikleri Nelerdir?

Üretim aşaması yüksek oranda hassasiyet gerektiren Brie peyniri, özellikleri bakımından da diğer peynir çeşitlerinden farklılık göstermektedir. Ülkemizde de yavaş yavaş popüler hale gelmeye başlayan Brie peynirinin özelliklerini sizler için derledik:

Brie peyniri nasıl yenir?

 • Dış yüzeyinde bulunan katmanı, tazeyken gri renge sahipken peynir olgunlaştıkça dış katmanı kahverengiye döner.
 • Dış katmanın üzerindeki bu ince tabaka, peynirin kıvamına ulaştığını göstermektedir.
 • Brie peynirinin iç kısmı ise sarıya yakın bir renge sahiptir.
 • Brie peyniri, diğer olgunlaştırılan peynirlere oranla daha yumuşak ve kremsi bir yapıya sahiptir.
 • Olgunlaşma süresi arttıkça peynirin içerisindeki amonyak oranı artmaktadır.
 • Brie peyniri de diğer küflü peynir çeşitleri gibi eşsiz, hafif bir tada ve aromaya sahiptir.

Brie Peynirinin Faydaları Nelerdir?

Diğer süt ürünleri gibi zengin bir besin içeriğine sahip olan Brie peyniri, kalsiyum ve B12 vitamini açısından oldukça önemli bir kaynaktır. Bu sebeple insan vücudu için birçok açıdan iyilik sağlayan ‘Brie peynirinin faydaları nelerdir’ sorusunu sizler için araştırdık:

 • Brie peyniri, içerisinde bulunan yağ ve protein sayesinde kilo kontrolü sağlamak isteyen kişilere yardımcı oluyor.
 • İçerisinde yüksek oranda bulunan riboflavin ve B12 vitamini sayesinde vücudunuzun enerji ihtiyacını büyük oranda karşılayacaktır.
 • İçeriğinde yüksek oranda kalsiyum barındıran Brie peyniri, kemik ve diş sağlığını iyileştirici özelliklere sahiptir.
 • Brie peynirinin içerisinde bulunan A vitamini sayesinde cilt sağlığına olumlu özellikler sağlarken görme bozukluklarınızın da iyileşmesini sağlıyor.
 • Bir araştırmaya göre olgunlaşmış peynir çeşitleri arasında yer alan Brie peynirinin içerisinde bulunan anti-inflamatuar asitler sayesinde kanser hücreleri ile savaştığı saptanmıştır.

Brie Peyniri Nasıl Yenir?

Fransız mutfağında genellikle sıcak ve kızarmış yiyeceklerin üzerine sos yapımında kullanılan Brie peyniri, kullanım alanı bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu lezzetli peyniri, fırında soslarla kızarttığınız tavuğun üzerine ince dilimler halinde keserek kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra Brie peynirini, dilimleyerek şarap yanında da tüketebilirsiniz. Bu lezzetli peyniri, sandviçlerinizin içerisine ekleyerek de yiyebilirsiniz. Aynı zamanda bu lezzetli peyniri, fırında veya tavada hafif bir biçimde kızartarak da tüketebilirisiniz. ‘Brie peynirinin kabuğu yenir mi’ birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Sizler için bu soruyu da yanıtlayalım: Kabuğu ile birlikte tüketebileceğiniz Brie peynirini dilimleyerek dilim peynirin üzerindeki kabuğu soyarak yemeyi de tercih edebilirsiniz.

En Lezzetli Brie Peyniri Nereden Satın Alınır?

Son yıllarda ülkemizde de popüler hale gelmeye başlayan lezzetli Brie peynirini, en ucuz satış fiyatları ile Peynirci Baba online satış mağazamız üzerinden adresinize sipariş edebilirsiniz. Dünya markaları tarafından geleneksel üretim biçimine uygun koşullarda üretilen Fransa’nın bu lezzetli peynirini uygun fiyat seçenekleri ile online mağazamızdan satın almak için ürünü sepete ekleyerek bütçenize uygun ödeme fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

Denemeniz İçin Fiyatını İndirdik! En İyi Peynir Ürününlerini En Ucuz Fiyatları İle Satın Almak İçin Hemen Tıklayın