Doğanın bizlere sunduğu mucizelerden biri olan arı sütü, son zamanların en çok tüketilen   ürünlerden biridir. Alternatif tıpta önemli bir yere sahip olan arı sütü, Çin’de oldukça popüler bir üründür. Yediden yetmişe her insan tarafından günlük olarak belirli ölçülerde tüketilen arı sütünün insan sağlığına sayısız faydası bulunmaktadır. ‘Arı sütü nedir, kullanımı nasıldır, neye iyi gelir, faydaları nedir, nereden satın alınır’ gibi konular, özellikle son yıllarda en çok araştırılan konulardır. Bizler de arı sütü ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi sizler için derledik…

Arı Sütü Nedir, Ne İşe Yarar?

arı sütü hakkında bilgiArı sütü, kraliçe için çalışan işçi arıların salgı bezlerinde bulunan yüksek besin içeriğine sahip beyaza yakın renge sahip salgı maddesidir. Yüksek besin değeri sebebiyle insan vücuduna birçok fayda sağlayan arı sütü, alternatif tıpta sıklıkla kullanılan şifa deposu maddelerden biridir. Arı sütünün ham maddesi; binlerce çiçeğin poleni, bal özü ve işçi arıların enzimleridir. Arı sütü maddesinin içeriği, coğrafya ve iklime bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arı sütünün içeriğinin 66’sı sudan, yüzde 14.5’i karbonhidrattan, yüzde 4.5’i lipidden, yüzde 13‘ü ise aminoasitten oluşuyor. Zengin besin içeriği sebebiyle insan vücudu için tam bir şifa kaynağı dememiz yanış olmaz.

Arı sütü, genel olarak polen ile karıştırılır ancak içerik bakımından birbirlerinden tamamen farklıdır. Arı sütü, larvaların beslenmesinde ve yetişkin kraliçe arılar için kullanılan bir bal arısı salgısıdır. Koloni içindeki bütün larvalar bu salgıdan beslenmektedir. Polen ise kolonideki larvaların ve yavru arıların beslenmesindeki protein ihtiyacını karşılayan bir maddedir. Koloni içerisindeki işçi arılar, yeni bir kraliçe yetiştirmeye karar verdiğinde, birkaç küçük larva seçer ve onları özel olarak inşa edilmiş kraliçe hücrelerinde bol miktarda arı sütü ile besler. Arı sütü ve polen arasındaki temel fark budur.

Arı Sütünün Faydaları Nelerdir?

arı sütünün faydaları

Son yıllarda popüler olan bitkisel takviyelerin içerisinde yer alan arı sütü, zengin besin içeriği sebebiyle birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir maddedir. Arı sütünün içeriğinde bulunan zengin vitaminler ve mineraller sayesinde vücut için bir şifa deposu olduğunu söyleyebiliriz. ‘Arı sütü neye iyi gelir, faydaları nelerdir’ sorularını sizler için araştırdık ve derledik:

 • Arı sütü vücut için güçlü bir antioksidandır ve bağışıklık sistemini kanserli hücrelere karşı korumaktadır.
 • Kemik yapısını güçlendirip geliştiren arı sütü, sporcuların yaşadığı eklem ve kas ağrılarını önler.
 • Tam anlamıyla vitamin deposu olan arı sütü, vücudun vitamin takviyesi olarak kullanılmaktadır.
 • Damar tıkanıklığının önüne geçerek kalp hastalıklarını önler.
 • Gece yatmadan önce bir kaşık tüketildiğinde rahat uyumanızı sağlamaktadır.
 • Ciltte yaşlanmaya neden olan hücrelerin oluşumunu engelleyerek genç hücrelerin sayısını arttırır. Aynı zamanda, yara ve çizikleri iyileştirme özelliğine sahiptir.
 • Vücuda enerji sağlayarak vücudun daha zinde ve enerjik olmasını sağlar.
 • Enerji sağlayarak vücudun hareket direncini arttırır.
 • Hafızayı güçlendirici özelliği ile alzheimer riskini ortadan kaldırır.
 • Mide ve bağırsak sorunlarını gidererek sindirimi kolaylaştırır.
 • Şampuanınızın içerisinde bir tatlı kaşığı arı sütü ekleyerek saç dökülmesini engelleyerek saç hacminizi arttırır.
 • Normal süte bir miktar ekleyerek losyon kıvamına getirip cildinize sürebilirsiniz. Cilt lekelerinizi gidermektedir.

Arı Sütü Nasıl Tüketilir?

arı sütü ne işe yararAlternatif tıbbın şifa deposu maddelerinden biri olan arı sütü son yılların en çok aranan maddelerinden biridir. Doğanın insanlara sunduğu mükemmel ürünlerden biri olan arı sütü, insan vücuduna sağladığı faydalar ile en çok tüketilen bitkisel takviyeler arasında yer almaktadır. Aklınıza takılan ‘arı sütü içilir mi, kullanımı nasıldır’ gibi soruları bu başlık altında bulabilirsiniz.

Uzmanlar, arı sütünün saf halde kullanılmasını önermektedir. Ancak çocuklarınızın sevdiği karışımların içerisine bir miktar arı sütü ekleyerek çocuğunuz tarafından tüketimini kolaylaştırabilirsiniz.

Arı sütünün sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa kullanılması tavsiye edilmektedir. Sabah kalkınca aç karnına ve akşam yemeğinden önce kullanılması gerekmektedir. Her yararlı maddenin dozundan fazla kullanılması, risk getirdiğinden sık ve çok kullanımından kaçınılmalıdır. Plastik bir tatlı kaşığı ile ağza alınıp, en az 2 dakika süre dil altında tutarak tüketebilirsiniz. Arı sütünün aç karnına iken tüketilmesi gerekmektedir. Tüketiminden en az on dakika sonra üzerine bir şey yenilmemelidir. Aynı zamanda arı sütü; bal, çekilmiş keten tohumu gibi ürünler ile çeşitli oranlarda karıştırılarak da tüketilebilmektedir.

Arı Sütü Gebelikte Kullanılır Mı?

Arı sütü, anne karnındaki bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimini desteklemektedir. Aynı zamanda doğum sonrasında anne sütünü arttırıcı özellik göstermektedir. Arı sütü, gebelikte ve gebelik sonrasında annelere ve bebeklere de fayda sağlayan bir üründür ancak hamilelikte ve emzirme döneminde doktora danışılarak kullanılması önerilmektedir.

Arı Sütü Nasıl Üretilir?

Arı sütü nasıl üretilir?Arı sütü, 5 ila 15 günlük işçi arılar tarafından salgılanan süt benzeri maddedir. Arı sütü, larva dönemindeki yavruların ve kraliçe arının beslenmesinde kullanılan kremsi renkte besin değeri oldukça yüksek olan bir salgıdır. Öyle ki arı sütü ile beslenen kraliçe arılar, 6 yıla yakın süre yaşamaktadır.

İnsan sağlığına da oldukça büyük faydalar sağladığının ortaya çıkmasıyla arı sütü, son yıllarda insanlar tarafından tüketimi artan bir üründür. Öyle ki arıcılar artık yalnızca bal üretmekle kalmıyor ve arı sütü üretiminde de bulunuyor. Günümüzde arı sütü üretiminin koşullarını sizler için derledik.

Arı sütü üretimi yapan arıcılar, arı sütü üretiminde ekip çalışmasının önemli olduğunu vurguluyor. Nisan ayında işçi arıların çalışmaya başlaması ile petekleri kontrol ederek güçlü bir kovan seçmektedirler. Daha sonra kovan içerisindeki kraliçe arının alınması gerekmektedir. Bu kovana her gün başka kovanlardan larvalı petek verilmektedir. Bu yolla işçi arılara kraliçe arı hücresi üretme teşvik edilmektedir. Peteklerin hücrelerinde bulunan arı sütleri özel tahta kaşıklarla alınarak tüketime hazır hale getirilmektedir. Daha sonra petekten alınan kraliçe arı, tekrar peteğe koyulmaktadır. Bu yolla nisan ayından ağustos ayına kadar arı sütü üretilmektedir.

Arı Sütü Nereden Satın Alınır, Nerede Satılır?

Yöre markası tarafından özenle üretilen bu şifa deposu ürününü en uygun satış fiyatları ile Peynirci Baba online mağazamızdan sipariş edebilirsiniz. Yöre markası tarafından özenle üretilen 3 gr ve 12 gr’lık kavanozlarda bulunan arı sütü ürünlerine aşağıda bulunan linklerden ulaşabilirsiniz.

Denemeniz İçin Fiyatını İndirdik! En İyi Arı Sütü Ürününü Satın Almak İçin Hemen Tıklayın