Karadeniz’in Eşsiz Peynir Lezzeti: Aho Peyniri Nedir?

Eşsiz lezzetlere ev sahipliği yapan Türk mutfağında peynirlerin yeri her zaman ayrıdır. Yemeklerde ve hamur işlerinde sıklıkla kullanılan peynirler, kahvaltı sofralarının da aranan lezzetlerinden biridir. Türkiye, coğrafi konumu, iklim koşulları ve hayvancılığın gelişmiş olması sebebiyle yöresel peynir çeşitleri açısından oldukça zengin bir ülkedir. Ülkemizin neredeyse her bölgesinde farklı aromalara ve tatlara sahip peynirlere rastlamak mümkündür. Eşsiz lezzete sahip yöresel peynirler arasında yer alan aho peyniri, Anadolu’dan tüm dünyaya yayılan besinler arasında yer almaktadır. ‘Aho peyniri nedir, nasıl üretilir ve nerelerde kullanılır’ gibi konuları sizler için derledik.

Aho peyniri nerelerde kullanılır?Karadeniz’in eşsiz süt ürünlerinden olan aho peyniri; Trabzon, Gümüşhane ve Bayburt gibi illerin yüksek dağlarında üretilen bir lezzettir. Trabzon’un Araklı ve Sürmene ilçesinde üretilen aho peyniri ürünleri, eşsiz lezzeti ile tüm dünyada sevilerek tüketilen yöresel peynir çeşitleri arasında yer almaktadır. Tadanların lezzetine hayran kaldığı aho peyniri, zorlu üretim koşulları ve olgunlaşma sürecinin uzun olması sebebiyle genellikle hazır alınarak tüketilen bir süt ürünüdür.

Aho peyniri, kaymağı alınan sütün ateşte pişirilerek kestirme adı verilen yöntemle elde edilen süt mincisinin taze kolot peyniri ile karıştırılıp tuzlanmasının ardından 2-3 gün olgunlaşmaya bırakılmaktadır. Ardından çuvallara konulan aho peyniri, Zigana’da bulunan yaylalarda 2-3 ay bekletilmektedir. Karadeniz yaylalarında hava ve nem ile eşsiz bir aromaya ve tada kavuşan aho peyniri, kendine has kokusu ve acı tadı ile kahvaltı sofralarımızın eşsiz gıda maddelerinden biri olmaktadır. Güneş ışığı almayan, kuru ve serin bir yerde uzun süre bozulmadan muhafaza edebileceğiniz aho peyniri, eşsiz lezzetinin yanı sıra tüm süt ürünleri gibi insan vücudu için birçok fayda da sağlamaktadır.

Aho Peyniri Nerelerde Kullanılır?

Türk mutfak kültüründe kahvaltı, en önemli ve zengin öğünlerden biridir. Özellikle pazar günleri aile bireyleri kahvaltı sofrası etrafında toplanarak lezzetli bir kahvaltı ile güne enerjik ve keyifli bir şekilde başlayabilirsiniz. Peynir de kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Öyle ki aho peyniri de acı tadı ile acı severler için kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olacak. Aho peynirini kahvaltılarınızda sade olarak tüketebileceğiniz gibi Karadeniz’in eşsiz lezzetlerinden olan muhlama üzerine ekleyerek de tüketebilirsiniz. Yaptığınız muhlamaya bir miktar aho peyniri ekleyerek muhlamanın lezzetini arttırabilirsiniz. Kahvaltıların yanı sıra aho peynirini mevsim yeşillikleri ile hazırladığınız salataya ekleyerek salatanızın lezzetini de arttırabilirsiniz.

Kaliteli ve Lezzetli Aho Peyniri Uygun Fiyat Seçenekleri ile Nereden Alınır?

Karadeniz yaylalarının eşsiz lezzetlerinden olan aho peyniri, genellikle marketlerden ya da şarküterilerden hazır olarak satın alınmaktadır. Eşsiz lezzete sahip aho peyniri ürününü en uygun fiyatları ile satın almak istiyorsanız Peynirci Baba online mağazamızı ziyaret edebilirsiniz. Lezzetli Sürmene aho peyniri ürünü Peynirci baba online mağazamız üzerinden farklı gramaj seçeneklerinde sizlere sunuluyor. Siparişini vermeniz durumunda ürün, güvenli paketleme sistemine uygun koşullarda buz aküleri ve uzay poşeti ile paketlenerek Peynirci Baba güvencesi ile adresinize kısa sürede teslim edilecektir. Uygun fiyat seçenekleri ile aho peyniri ürününü satın almak için aşağıda bulunan linki ziyaret ederek siparişinizi verebilirsiniz:

Denemeniz İçin Fiyatları İndirdik. En Ucuz Fiyatları İle Aho Peynirini Satın Almak İçin TIKLAYIN