Doğadan Gelen Şifa: Sarımsak Yağı

Mutfakta sıklıkla kullanılan ürünler arasında yer alan sarımsak, eşsiz tadı ile her yemeğin aranan lezzetlerinden biridir. Lezzetinin yanı sıra içeriği ile de oldukça faydalı olan sarımsak, günümüzde farklı çeşitlerde tüketilmektedir. Sarımsak yağı, hammaddesi olan sarımsağın tüm faydalarını kullanıcısına sunan bitkisel yağ çeşitleri arasında yer almaktadır. Son dönemde oldukça popüler hale gelen sarımsak yağı nedir, ne işe yarar, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır?

Sarımsak Yağı Nedir, Ne İşe Yarar?

Sarımsak bitkisinin çeşitli biçimlerde sıkılmasıyla elde edilen sarımsak yağı, insan vücudu için oldukça şifalıdır. Doğal ve sağlıklı beslenmeye özen gösteren kişilerin son dönemlerde sıklıkla tercih ettiği bitkisel yağ çeşitleri arasında yer alan sarımsak yağı neye iyi gelir?

İçerisinde yüksek oranda A, B ve C vitamin gruplarını barındıran sarımsak yağı, insan vücudu için birçok fayda sunmaktadır. Sarımsak yağı, vitaminlerin yanı sıra vücut için faydalı birçok mineral de bulunduruyor. Bu sebeple insan sağlığına birçok açıdan fayda sağlıyor.

Sarımsak Yağının Faydaları Nelerdir?

Hammaddesi olan sarımsağın tüm şifasını kullanıcısına sunan sarımsak yağı, vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Bu sebeple insan vücudu için tam bir şifa kaynağı olan sarımsak yağının faydalarını sizler için araştırdık:

Sarımsak yağı nasıl uygulanır?

 • Antibakteriyel özellikleri ile dikkat çeken bitkisel yağ çeşitleri arasında yer alan sarımsak yağı, bu özelliği sayesinde vücudu bakteri, mantar veya virüs nedeniyle oluşabilecek hastalıklara karşı koruyor.
 • Sarımsak yağı, zengin içeriği sayesinde ciltte oluşan sivilce, akne gibi sorunların önüne geçerek var olan sivilcelerin kısa sürede giderilmesini sağlıyor.
 • Sarımsak yağı, antifingual özelliği sebebiyle özellikle ayaklarda oluşan mantar hastalığının iyileşmesine yardımcı oluyor.
 • Vücutta kolesterol oranını dengelediği bilinen sarımsak yağı, özellikle yüksek kolesterolün düşürülmesinde etkilidir.
 • Yüksek tansiyon hastası kişilerin de sıklıkla tercih ettiği sarımsak yağı, bu özelliği sayesinde ilerleyen yaşlarda oluşabilecek tansiyon ve çeşitli damar hastalıklarının riskini azaltıyor.
 • Vücutta özellikle kaslarda oluşan ağrıları giderme özelliğine sahip sarımsak yağı, doğal bir ağrı kesici görevi görüyor.
 • Antioksidan özelliğe sahip olan sarımsak yağı, beynin fonksiyonları üzerinde olumlu etkiler gösteriyor.
 • Sarımsak yağı, diş ve diş etlerinde oluşan ağrılara hızlı bir çözüm sunuyor.
 • Sarımsak yağı, doğru miktarda düzenli olarak tüketildiğinde sindirim sisteminin çalışmasına destek olarak hazımsızlık, kabız, ishal gibi sorunların önüne geçiyor.
 • Saç bakımında da sıklıkla tercih edilen sarımsak yağı, saç derinizde oluşan kepek sorunun önüne geçmenize yardımcı oluyor.
 • İçerisinde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde genel saç sağlığına da katkıda bulunan sarımsak yağı; saçların gürleşmesini, kırılmaların azalmasını ve daha hızlı uzamasında da etki gösteriyor.
 • Sarımsak yağının hemoroiddeki ilhitabı azalttığı ve hemoroid semptomlarını arttırabilecek mikropları öldürdüğü bilinmektedir.
 • Sarımsak yağı, antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sisteminin çalışmasına da destek sağlayarak özellikle üst solunum yollarında oluşan enfeksiyonların önüne geçiyor.
 • Sarımsak yağının, bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeniyle birçok kanser türüne yakalanma riskini azalttığı da söyleniyor.

Sarımsak Yağı Nasıl Kullanılır?

Sarımsak yağını yemeklerinize bir miktar ekleyerek kullanabileceğiniz gibi harici olarak cildinize ya da saçınıza masaj yaparak da kullanabilirsiniz. Sarımsak yağını cildiniz üzerinde kullanırken zeytinyağı, badem yağı gibi farklı yağlar ile seyrelterek kullanmanız yararlı olacaktır. Çünkü sarımsak yağı, güçlü etkiye sahiptir ve kullanımı öncesinde seyreltilmesi gereken bir yağdır. Aynı zamanda sarımsak yağını saçınızda kullanmak istiyorsanız yağı şampuanınızın ya da saç bakım kreminizin içerisine bir miktar ekleyerek kullanabilirsiniz.

Sarımsak Yağı ile İlgili Sık Sorulan Sorular

 • Sarımsak yağı sakal, bıyık çıkarır mı?

Sarımsakla saç dökülmelerini önlenmesi ve sarımsağın yeni ve güçlü saçlar çıkarması gibi konular, her zaman gündemde olan konulardır. Ancak sarımsak yağının bıyık ya da sakal çıkardığı konusunda net bir araştırma bulunmamaktadır.

 • Sarımsak yağı egzamaya iyi gelir mi?

Sarımsak yağı, cilt için oldukça faydalı bir bitkisel yağ çeşitlerinden biridir. Daha önce belirttiğimiz gibi sarımsak yağını diğer yağlar ile belirli oranlarda karıştırarak kullandığınızda egzama gibi çeşitli cilt hastalıklarının giderilmesinde tercih edebilirsiniz.

En İyi Sarımsak Yağı Ürünleri Uygun Fiyat Seçenekleri ile Peynirci Baba Online Satış Mağazamızda!

Bitkisel ürünler üreten öncü markaların geleneksel üretim biçimine uygun koşullarda ürettiği en iyi sarımsak yağı ürünlerini Peynirci Baba online satış mağazamızda bulunan BİTKİSEL YAĞLAR kategorisinden inceleyerek en ucuz satış fiyatları ile satın alabilirsiniz. Kategori içerisinden tercih ettiğiniz sarımsak yağı ürününü sepete ekleyerek adresinize sipariş edebilirsiniz.

Denemeniz İçin Fiyatını İndirdik! En İyi Sarımsak Yağı Ürününü Satın Almak İçin Hemen Tıklayın