Ramazan ayında nasıl beslenmeli?

Bu yıl 24 Nisan’da başlayıp 23 Mayıs tarihine kadar sürecek olan Ramazan ayını sağlıklı bir şekilde geçirmek isteyenlerin beslenmesine dikkat etmesi gerekiyor. Sahurda ve iftarda beslenmenize dikkat ederek Ramazan ayını kilo almadan sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz. Vücudun enerji ihtiyacının Ramazan ayında da değişmediğini belirten beslenme uzmanları, tüm gün aç kalınmasına rağmen iftarda fazla ve ağır besinler tüketilmemesi gerektiğini belirtiyor. Ramazan ayında ve sonrasında sağlıklı ve formda kalmak isteyenler için ‘Ramazan ayında beslenme nasıl olmalıdır’ konusunu araştırdık.

Ramazan ayında sağlıklı beslenme önerileri

Beslenme uzmanları, Ramazan ayını sağlıklı bir şekilde geçirmek için iftarda ve sahurda sağlıklı ve dengeli beslenmemiz gerektiğini belirtiyor. Aynı zamanda Ramazan ayında vücudun su tüketiminin arttığını belirten beslenme uzmanları, günlük su tüketimine de dikkat edilmesi gerektiğinin de üzerinde duruyor. Böbrek rahatsızlığı bulunan kişilerin oruç tutmadan önce uzman bir hekimle görüşerek beslenme ve su tüketimi konusunda bilgi almaları gerektiği belirtiliyor. Beslenme uzmanları; ergenlik dönemindeki kişilerin de oruç tuttukları ramazan ayı boyunca günde en az 2 buçuk litre su tüketmeleri önerilmektedir.

 Ramazan ayında beslenmesinin temel prensibi, sahur ve iftarda dengeli beslenerek kişinin oruç tutarken halsizlik, baş ağrısı ve herhangi bir sağlık problemi yaşamamasıdır. Diğer aylarda olduğu gibi Ramazan ayında da dengeli beslenerek sahur ve iftarda vücudumuz için yararlı olan gıda maddelerini tüketmemiz gerekiyor. Ramazan ayında süt tüketiminin yanı sıra yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerini de tüketmeliyiz ki Ramazan ayını kilo almadan sağlıklı ve dinç bir şekilde geçirelim.

Ramazan aylarında sahurda ve iftarda dengeli beslenmek insan vücudu açısından oldukça önemlidir. Belli bir saatten sonra vücudun metabolizma hızı yavaşladığı için özellikle sahurda hafif besinler tüketmek, sağlık açısından oldukça önemlidir. Sahurda şeker ve tuz oranı yüksek besinleri tüketmemek oldukça önemlidir. Sahurda tatlı veya tuzlu besinler tüketmek, iftara kadar olan sürede kişinin susamasına sebep olacak ve kişide halsizlik yaratacaktır. Beslenme uzmanları, sahurda genellikle kahvaltıda tüketilen besinleri tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Sahurda tüketeceğiniz salatalık, domates gibi besinler ile su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Sahurda tüketeceğiniz yumurta ile vücudunuzun günlük protein ihtiyacını karşılayarak oruç tuttuğunuz süre boyunca sizlere tokluk hissi verecektir. İftarda da aynı şekilde belli bir süre aç kalan vücuda çok yüklenilmemesi gerekmektedir. Bu sebeple beslenme uzmanları orucun çorba gibi sıvı yiyecekler ile açılması gerektiğini belirtiyor. Bu şekilde hem susuzluğu giderebilirsiniz hem de daha kolay bir şekilde doymayı sağlayabilirsiniz. Ayrıca iftarda tükettiğiniz yemeklerin yağ ve tuz oranının ölçülü olması da sağlığınız açısından önemlidir. Çünkü uzun süre aç kalan vücudunuz yağlı veya tuzlu bir yemek yediğinizde kötü kolesterol seviyesi yükselecektir ve bu da birtakım sağlık problemlerine sebep olacaktır. Uzun süre aç kalan vücudumuzun amino asit ihtiyacını iftarda yiyeceğiniz hurma ile karşılayabilirsiniz. Ardından 10 dakika kadar yemeğe ara vermeniz iyi olacaktır. Çünkü ara vermeden yemek, uzun süre aç kalmış vücudunuzun yorgun düşmesine sebep olabilir. Ramazan ayı boyunca iftarda bir gün et yemeği, bir gün sebze yemeği tüketmeniz sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Ramazan Ayında Tüketebileceğiniz Sağlıklı Gıda Maddeleri Uygun Fiyat Seçenekleri ile Peynirci Baba’da!

Ramazan ayında hem sahurda hem de iftarda tüketebileceğiniz kaliteli ve lezzetli gıda maddelerini uygun fiyat seçeneklerinde peynircibaba.com güvencesi ile Türkiye’nin her yerine ulaştırıyoruz!

Gıda sektörünün güvenilir markaları tarafından üretilen kaliteli gıda maddelerini Peynirci Baba online satış mağazamız üzerinden adresinize sipariş edebilirsiniz. Online mağazamızda yer alan ihtiyacınız olan gıda maddelerini en ucuz satış fiyatları ile hemen satın almak için tercih ettiğiniz ürünü ya da ürünleri sepete ekleyebilirsiniz. Ardından bütçenize uygun ödeme fırsatlarından faydalanarak siparişinizi tamamlayabilirsiniz. Siparişini vermeniz halinde ürünler, kargo uzmanlarımız tarafından güvenli paketleme sistemine uygun uygun koşullarda paketlenerek kısa süre içerisinde sağlıklı ve lezzetli bir şekilde adresinize teslim edilmiş olacaktır.