Örgü Peynir Nedir?

Kahvaltıların vazgeçilmez besinleri arasında yer alan yöresel peynirler, yemeklere eklenerek de alternatif bir yemek kültürü ortaya çıkmıştır. Kahvaltı kültüründeki değişime paralel olarak özellikle kahvaltı sofralarının sevilen lezzetlerinden olan peynirler de farklı biçimlerde üretilmektedir. Daha önce özellikle salamura peyniri, beyaz peynir ve kaşar peyniri sofralarda fazla yer bulurken günümüzde bu kahvaltılara birçok peynir çeşidi eklenmiştir. Diyarbakır ve Şanlıurfa gibi illerde üretilen örgü peyniri de bu peynir çeşitlerinden bir tanesidir. Lezzet olarak Çerkez peynirini andıran örgü peyniri, üretimi oldukça emek isteyen bir süt ürünüdür. Yapım aşamasında tuzlu suda kaynatılan örgü peynirinin lezzeti de buradan geliyor. Üretiminin ardından örülen bu peynir, şeklinden dolayı örgü peyniri adını almıştır. ‘Örgü peyniri nedir, faydaları nelerdir, hangi yöreye aittir, nasıl tüketilir’ sorularını sizler için araştırıp derledik.

Örgü peyniri üretim tekniği bakımından kaşar peynirine, bileşim yönünden ise beyaz peynir ile benzerlik göstermektedir. Özellikle Diyarbakır’ın Karacadağ yöresinde geleneksel üretim koşulları ile üretilen örgü peyniri, inek sütünden elde edilen taze bir peynir çeşididir. Salamura bir peynir olduğu için tuzludur. Son zamanlarda neredeyse her kahvaltıda göreceğiniz örgü peyniri hakkında merak ettiğiniz her şeyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Örgü Peyniri Hangi Yöreye Aittir?

Örgü peyniri, özellikle Diyarbakır’ın Karacabey ilçesinde geleneksel yöntemler ile üretilen yöresel peynir çeşitlerindendir. Diyarbakır ve Şanlıurfa gibi şehirlerimizde üretilen benzersiz lezzete sahip örgü peyniri, günümüzde birçok şehrimizde salamuranın içerisinde olgunlaştırılan bir peynir çeşididir.

Örgü Peynirinin Faydaları Nelerdir?

Eşsiz aroması ve benzersiz lezzetinin yanı sıra örgü peyniri de diğer süt ürünleri gibi içeriğinde birçok mineral ve vitamin barındırmaktadır. Örgü peynirinin insan vücuduna faydalarını sizler için derledik:

  • Örgü peyniri içeriğinde yüksek oranda bulunan kalsiyum sebebi ile kemik ve diş gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Örgü peynirini belirli oranlarda tüketerek ilerleyen yaşlarda kemik erimesi gibi hastalıklara yakalanma riskini aza indirebilirsiniz.
  • Örgü peyniri, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudunuzu daha dirençli hale getirir.
  • Mide rahatsızlıklarının tedavisinde önemli bir yere sahiptir.
  • Belirli oranlarda tüketilmesi durumunda örgü peyniri, sindirim sistemini düzenleyerek ishal ya da kabız gibi hastalıkları ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Vücudunuzun PH seviyesini düzenler.
  • Kronik bronşitin tedavi edilmesinde önemli bir gıda maddesidir.
  • İçeriğinde yüksek oranda bulunan B12 vitamini sayesinde merkezi sinir sisteminizin güçlenmesini sağlamaktadır.
  • Örgü peyniri iyi bir fosfor kaynağı olması sebebiyle kemik ağrılarını geçirme özelliğine sahiptir.

Örgü Peyniri Nasıl Tüketilir?

Örgü peyniri, salamurada bekletilen bir peynir çeşidi olduğu için tuzlu bir peynirdir. Özellikle tuzlu ve sert peynir sevenlerin söğüş halinde tüketeceği bir peynir çeşididir. Örgü peynirini az tuzlu tüketmeyi tercih ederseniz ılık suda bir süre bekleterek tuz oranını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Örgü peyniri ürünlerini, kahvaltıların yanı sıra bazı aperatiflerde de kullanabilirsiniz. Aynı zamanda örgü peyniri ürünlerini poğaça, börek ya da çörek gibi hamur işlerinize ekleyerek hazırladığınız tariflerin lezzetini arttırabilirsiniz. Örgü peynirini şarabınızın yanında meze olarak da afiyetle tüketebilirsiniz.

Örgü Peyniri Uygun Fiyatlar ile Nereden Alınır?

Eşsiz lezzeti ve aroması ile örgü peynirini en uygun fiyat seçenekleri ile Peynirci Baba online mağazamız üzerinden adresinize sipariş edebilirsiniz. Siparişini vermeniz durumunda ürün, güvenli paketleme koşullarına uygun olarak buz aküleri ve uzay poşeti ile paketlenerek sağlıklı ve güvenli bir şekilde adresinize iletilecektir. Her biri birbirinden lezzetli örgü peynirlerine göz atmak için Peynirci Baba online mağazamızda yer alan Yöresel  Peynirler kategorisini ziyaret ederek hemen satın alabilirsiniz. Aşağıda sitemiz üzerinde satılan örgü peyniri ürünleri bulunmaktadır.

Yöre Diyarbakır Örgü Peyniri

Yöre Tam Yağlı Örgü Çeçil Peyniri