Demir ve Kalsiyum Kaynağı Lor Peyniri Nedir?

Kahvaltılarda sıklıkla tükettiğimiz peynirler, ülkemizin hemen her bölgesinde üretilen süt ürünleridir. Kalsiyum deposu olan peynir ürünleri, farklı tuz oranları ve aromaları sayesinde her yaştan insanın tüketebileceği gıda maddesidir. Hem sağlıklı hem de lezzetli olan peynirleri, kahvaltıların yanı sıra hamur işlerinde ya da yemeklerde de kullanabilirsiniz. En sık tüketilen yöresel peynir çeşitleri arasında yer alan lor peyniri, yapı olarak yumuşak kıvamlı bir peynir çeşididir. ‘Lor peyniri nedir, faydaları nelerdir, hangi sütten üretilir, nasıl tüketilir, ne kadar tüketilmelidir’ gibi soruların cevabını yazımızın devamında görebilirsiniz.

Genellikle inek sütünden elde edilen lor, peynir üretilirken ortaya çıkan peynir altı suyunun kazanda ısıtılarak pıhtılaştırılması ile imal edilmektedir. Ardından oluşan pıhtılar, bez yardımı ile süzülmektedir. Lor peyniri, özellikle kaşar peyniri yapımında ortaya çıkan peynir altı suyundan üretilmektedir. Sebebi ise kaşar yaparken haşlama sırasında peynir altı suyuna bir miktar süt yağı da geçmektedir. Lor peyniri ürünlerinin tuzlu veya tuzsuz olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Besin değeri oldukça yüksek olan lor peyniri, içerdiği mineraller ve vitaminler sayesinde insan vücudu için birçok fayda sağlamaktadır.

Lor Peynirinin Faydaları Nelerdir?

Taze lor peyniri; lezzetinin yanı sıra potasyum, protein, kalsiyum, A ve C grubu vitaminleri yönünden oldukça zengindir. Lor peyniri, içeriğinde yüksek oranda protein bulundurması sebebiyle de spor yapan kişiler tarafından sıklıkla tüketilmektedir. Bağışıklık sistemi zayıf kişilerin, sporcuların, diyet yapanların ve tansiyon hastalarının gözdesi olan lor peynirinin sağlığa yararları saymakla bitmiyor.

lor peynirinin faydaları

  • İçeriğinde yüksek oranda mineral ve vitamin barındıran lor peyniri, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun daha dirençli olmasını sağlamaktadır.
  • Diğer süt ürünleri gibi kalsiyum deposu olan lor, kemik gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda lor peyniri, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek çeşitli kemik hastalıklarının tedavisinde de kullanılabilmektedir.
  • Lor peyniri, inek sütünün suyundan elde edilmesine rağmen antijenik proteinleri barındırmamaktadır.
  • Güçlü bir antioksidan kaynağı olması sebebiyle vücudu kanser gibi hastalıklara karşı korumaktadır.
  • Lor peyniri, yüksek bir biyolojik değere sahiptir. Sebebi ise içeriğinde serum protein barındırmasıdır. Serum protein tüm vücut ve kas proteinlerinin daha fazla sentezlenmesini sağlıyor. Bu sebeple aşırı egzersiz sonucu ortaya çıkabilen kas sakatlanmalarında iyileştirici bir etkiye sahiptir. Bu sebeple vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişiler tarafından sıklıkla tüketilmektedir.
  • Oldukça besleyici ve doyurucu olan lor peyniri, diyet yapan kişilerin de bir numaralı tercihi olmaktadır.

Lor Peyniri Nasıl Tüketilir?

İnsan vücudu için birçok fayda sağlamasının yanı sıra lor peyniri, sofralara sunduğu lezzet ile ülkemizden sık tüketilen yöresel peynir çeşitleri arasında yer almaktadır. Sütün en saf hali lor peynirini tuzlu, az tuzlu ve tuzsuz olarak kahvaltılarınızda servis edebilirsiniz. Çiğ olarak tüketebileceğiniz lor peynirini tavada kızartarak da afiyetle tüketebilirsiniz. Çeşitli baharatlarla karıştırılarak, tüketebileceğiniz eşsiz lezzete sahip bu peynir; börek, poğaça gibi hamur işlerine de lezzet kazandırmaktadır. Mevsim yeşillikleri ile hazırlanan salatalara ekleyerek de salataların lezzetini arttırabilirsiniz. Lezzeti ile pizzaları tamamlayan lor peyniri, besin içeriği sebebiyle gözlemeleri de protein açısından zenginleştiren peynir çeşitleri arasında yer almaktadır.

Lor Peyniri Ne Kadar Tüketilmelidir?

İnsan vücudu için birçok fayda barındıran lor peynirini tüketirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Lor peyniri, içeriğinde yüksek oranda protein bulundurması sebebiyle fazla proteinin zarar verebileceği gut gibi hastalıklara sahip olan kişilerin tüketirken dikkat etmesi gerekmektedir. Annelerin en merak ettiği konu ise bebeklere lor peyniri verilir mi sorusudur. Lor, 6 aydan büyük bebeklere rahatlıkla yedirilebilir. Ancak bebeklere verilen lor peynirinin baharatsız, yağsız ve tuzsuz olmasına dikkat etmelisiniz. Lor peynirini ezip püre haline getirerek rahatlıkla bebeğinize yedirebilirsiniz.

Lor Peyniri Uygun Fiyatları ile Nerede Satılır, Nereden Alınır?

Süt ve süt ürünleri sektöründe hizmet veren kaliteli markaların ürettiği eşsiz lezzete sahip lor peyniri ürünlerini uygun fiyat seçenekleri ile Peynirci Baba online mağazamız üzerinden adresinize sipariş edebilirsiniz. Ambalajlı halde ya da açık olarak siz değerli müşterilerin beğenisine sunulan ev yapımı tadında lor peyniri ürünlerini Peynirci Baba online mağazamızda bulunan Peynirler kategorisinde bulabilirsiniz. Siparişini vermeniz halinde ürün, güvenli paketleme sistemine uygun koşullarda buz aküleri ve uzay poşeti ile paketlenerek kısa süre içerisinde adresinize teslim edilecektir.

En Lezzetli Lor Peynirlerini Satın Almak İçin TIKLAYIN