Dünyaca Ünlü Peynir Lezzeti: Küflü Peynir

Türk mutfağının önemli kahvaltılık besinlerinden olan küflü peynir, lezzeti ile dünya mutfağında da sıklıkla tüketilen bir süt ürünüdür. Küflü peynir; yapılış biçimi, görünüşü ve tadı ile diğer peynir çeşitlerinden ayrılan farklı bir peynir çeşididir. Dünya genelinde küflü peynir denince, ilk akla gelen Fransa’nın ünlü Rokfor peyniridir. Yöresel peynirler açısından zengin bir ülke olan Türkiye’de Kars, Erzurum, Erzincan, Konya ve Ardahan illerinde Türk damak tadına uygun küflü peynir üretimi yapılmaktadır. Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde farklı aromalarda ve tatlarda küflü peynir üretimi yapıldığını söylersek yanılmış olmayız.

İçerdiği vitaminler ve mineraller ile insan vücuduna sayısız fayda sağlayan küflü peynir, kimi bölgelerde göğermiş peynir olarak da anılmaktadır. Kendine has tadı ve kokusu sebebiyle herkesin severek tükettiği küflü peynir ürünlerinin üretim koşulları zahmetli olmasından dolayı genellikle marketlerden ya da şarküterilerden hazır satın alınarak tüketilen bir gıda maddesidir.

Küflü Peynirin Faydaları Nelerdir?

Küflü peynir, şahsına münhasır aroması ve lezzetinin yanı sıra içeriğinde yüksek oranda bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde insan vücuduna birçok yarar sağlamaktadır. Elbette ki faydalarından tam anlamı ile yararlanabilmek için kaliteli ve hijyenik koşullarda üretilmiş küflü peynirleri tercih etmeniz gerekmektedir.

küflü peynir hakkında bilgi

  • Tüm süt ürünlerinde olduğu gibi kalsiyum açısından zengin olan küflü peynirler, kemik ve eklemlere oldukça büyük fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda içerdiği kalsiyum sebebiyle diş sağlığı için de oldukça önemlidir.
  • Küflü peynir ürünlerini düzenli olarak tükettiğiniz takdirde ağızda oluşan yaraları iyileştirme özelliği de bulunmaktadır.
  • Romatizma ve kemik erimesi gibi rahatsızlıkların oluşmasının önüne geçerek bu rahatsızlıkların tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.
  • Küflü peynir içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücut için güçlü bir antibiyotiktir. Bu sebeple düzenli tüketildiğinde vücudu hastalıklara karşı daha dirençli hale getirerek mikroplara karşı kalkan vazifesi görür.
  • İçerdiği vitaminler sayesinde vücut direncini arttırmaktadır.
  • Küflü peynir, tüm bu yararları sayesinde çocukların beden gelişimine katkı sağlaması sebebiyle çocukların küçük yaşlardan itibaren tüketmeye başlaması gereken bir gıda maddesidir.

Küflü Peynir Tüketimi Zararlı mıdır?

Küflendirme yöntemiyle üretilen küflü peynirler çok faydalı oldukları gibi hijyenik koşullarda üretilmediğinde zararlı da olabilmektedir. İnsan vücudu için sayısız fayda sağlayan küflü peynir, üretiminde hijyen koşulları tam anlamı ile yerine getirilmezse istenmeyen sonuçlar doğabilir.

Bazı beslenme uzmanları, sağlıksız koşullarda üretilen küflü peynirlerin kanserojen özellikler gösterdiğini dile getirmektedir. Bu zararın nedeni, peynirin küflenme süreci sırasında diğer zararlı küfler ile temas etmesidir. Bu tarz zararlardan korunmak için küflü peynir alırken külü kısımları yeşil renkli olan peynirleri tercih etmeniz sağlığınız açısından yararlı olacaktır. Siyah, beyaz ya da kırmızı renge sahip küflü peynirlerde aflatoksin maddesine rastlama oranı çok yüksektir ve bu madde insan vücuduna birtakım zararlar vermektedir. Bu sebeple küflü peynir satın alırken kaliteli markalar tarafından özenle ve hijyenik bir biçimde üretilen yeşil renge sahip ürünleri tercih etmeniz gerekmektedir.

Küflü Peynirler Nasıl Saklanır?

Küflü peynir ürünleri de diğer peynirlerin muhafaza koşulları ile benzerlik göstermektedir. Küflü peynir ürünlerini sağlıklı bir biçimde saklamak için cam bir kaba yerleştirerek buzdolabında uzun süre sağlıklı bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. 

Küflü Peynir Yenir mi, Nasıl Tüketilir?

Son zamanlarda sağlıksız koşullarda üretilen küflü peynir ürünlerinin ortaya çıkması ile halkın sıklıkla sorduğu ‘küflü peynir yenir mi’ sorusuna uzmanların verdiği yanıt: brie, camembert, süzme peynir, krem peynir, neufchatel ve ricotta tarzı peynirlerin küflenmiş hallerinin tüketilmemesini önermektedir. Çünkü bu peynirlerin küflü hallerinin sağlık açısından tüketilmeye uygun olmadığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.  

Küflü peynir ürünlerini kahvaltılarda tüketebileceğiniz gibi birçok yemekte ya da hamur işine ekleyerek de afiyetle tüketebilirsiniz. Küflü peynirler, eriştelere de çok yakışan bir lezzettir. Mevsim yeşillikleri ile hazırladığınız salatalara ekleyerek salatanızı enfes bir hale getirebilirsiniz. Küflü peynirler, şarapların yanına hazırladığınız peynir tabakları için de şık bir tercih olacaktır.

Kaliteli Küflü Peynirleri Uygun Fiyat Seçenekleri ile Satın Al

Hijyenik koşullarda üretilen sağlık deposu olan küflü peynirleri en uygun fiyat seçenekleri ile Peynirci Baba online mağazamızdan satın alabilirsiniz. Lezzetli küflü peynir ürünlerini sipariş etmeniz halinde ürün, güvenli paketleme sistemine uygun koşullarda paketlenerek kısa süre içerisinde sağlıklı bir şekilde adresinize teslim edilecektir. Lezzetli ve kaliteli küflü peynir ürünlerini Peynirci Baba güvencesiyle sipariş etmek için Peynirci Baba online mağazamızda yer alan Yöresel Peynirler kategorisini ziyaret edebilirsiniz. Sitemiz üzerinde Blue Heaven Rokfor Küflü Peynir ve Yöre Erzurum Göğermiş Küflü Peyniri ürünleri mevcuttur.