Kış Aylarında Neler Tüketmeliyiz, Yemeliyiz?

Kış aylarında havaların soğuması ile birlikte grip, nezle ve soğuk algınlığı olma ihtimalimiz artmaktadır. Bu sebeple özellikle kış aylarında vücut direncimizi arttırmak için beslenme koşullarımız oldukça önemlidir. Kışın yediğimiz besinler ile vücudumuzda virüslere karşı kalkan oluşturmak için tükettiğimiz besinler büyük önem kazanmaktadır. Stres, mevsimsel değişiklikler, uykuyu alamama, düzensiz ve yetersiz beslenme gibi etkenlerle bağışıklık sistemi zayıflıyor, vücut hastalıklara açık hale geliyor. Kış aylarında doğru gıdaları uygun miktarlarda tüketmek hastalık riskini en aza indiriyor. Kış aylarında vücut direncinizi arttıracak besinleri sizler için derledik.

Kış Aylarında Hangi Besinleri Tüketmeliyiz?

Güneş ışığına hasret kaldığımız kış günlerinde beslenme koşullarımıza dikkat etmek, sağlığımızı korumak için vücudumuza yapabileceğimiz en büyük iyiliktir. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra kış aylarında düzenli uyumak da gerekiyor ki vücudumuz virüslere karşı daha dirençli olabilsin.

Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarından korunmak, vücut direncimizi arttırmak ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmek gerekiyor. Bu sebeple A ve C vitamini yönünden zengin besinleri tüketmek gerekiyor ki kış sebzeleri ve meyveleri de bu konuda bizlere oldukça cömert davranıyor. C vitamini yönünden zengin portakal, mandalina, greyfurt, kivi gibi meyvelerin yanı sıra içeriğinde yüksek oranda A vitamini ve C vitamini barındıran havuç, maydanoz, lahana ve ıspanak gibi sebzeler de kış aylarında tüketilmesi gereken besinler arasında yer alıyor.

Kış aylarında güçlü bir antioksidan kaynağı olan sarımsak ve soğan gibi besinlerin düzenli miktarlarda tüketilmesi de oldukça önemlidir. Vücudunuzdaki zararlı mikropları yok eden bu besinler aynı zamanda vücutta bulunan kötü kolesterolün düşürülmesinde de oldukça etkilidir. Mantar da kışın tüketildiği takdirde içeriğinde yüksek oranda bulunan B12 vitamini sayesinde bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olan bir besindir.

Süt ürünleri içerisinde yer alan yoğurt ve kefir gibi ürünler de probiyotik yönünden oldukça zengin besinlerdir. Probiyotik oranı bakımından güçlü olan kefir ürünleri aynı zamanda içeriğinde bulunan C vitamini sayesinde vücudunuzu korumaktadır. Kış aylarında bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak istiyorsanız bu ürünleri düzenli olarak tüketmeniz gerekmektedir.

Çinko minerali açısından güçlü olan et ürünlerinin tüketimine özellikle kış aylarında dikkat etmeniz sağlığınız açısından iyi olacaktır. Vücuttaki enfeksiyon riskini en aza indiren çinko minerali ihtiyacınızı et ürünlerinden karşılayabilirsiniz.

Kış aylarında tüketmeniz gereken, vitamin ve mineral deposu birçok gıda ürününü Peynirci Baba Online Alışveriş sitemizde bulabilirsiniz.