Sağlık Deposu Yöresel Lezzet: Keş Peyniri

Yöresel peynirler bakımından oldukça zengin olan Anadolu mutfağı, farklı lezzetlere sahip binlerce peynir çeşidine ev sahipliği yapıyor. Anadolu’nun farklı bölgelerinde farklı biçimlerde üretilen keş peyniri, besleyici ve doyurucu içeriği midelerimizi doyurmanın yanı sıra iştah açıcı görüntüsü ile gözleri de doyuran yöresel peynir çeşididir.

Keş peyniri, Orta Asya Türkleri’nden Anadolu’ya gelmiş bir lezzettir. Orta Asya köylülerinin keçi, koyun, manda gibi hayvanlardan elde edilen sütü, ilerleyen zamanlarda da kullanabilmek adına kurutulması ile ortaya çıkan bir peynir çeşididir. Özellikle mayıs ve haziran aylarında sağılan sütlerin ihtiyaç fazlası olan kısmı, mayalanarak yoğurt yapılırdı. Ardından elde edilen yoğurt, keş yapımı için kullanılırdı. Yoğurdun kurutulmuş formu olan keş peyniri, günümüzde peynir severlerin sıklıkla tükettiği yöresel peynir çeşitlerinden biridir.

Kimi bölgelerde kurut peyniri olarak da anılan keş peyniri yapımında kullanılacak yoğurdun hem yağsız hem de süzme olmasına dikkat ediliyor. Keş yapımında genelde inek sütü tercih edilmektedir ancak manda ve keçi yoğurduyla yapıldığında daha çok peynir çıkar.

Keş Peyniri Nerede Üretilir?

Keş peyniri, süzme yoğurdun kurutulması ile elde edildiğinden Anadolu’nun neredeyse her bölgesinde üretilmektedir. Keş peyniri; süzme yoğurdun tuz ile yoğurulmasının ardından elde edilen kıvamlı yoğurda şekil verilip kurutulması ile üretilmektedir. Bolu bölgesinde keş peynirine genelde sabun kalıbı şekli verilmektedir.

Bolu bölgesinde üretilen keş peyniri, kahvaltı sofralarının besleyici ve doyurucu lezzeti olurken eşsiz görüntüsüyle de gözleri doyuran bir üründür. Bolu keş peyniri, son zamanlarda hakkında en çok arama yapılan yöresel peynir çeşitlerinden biridir.

Keş Peyniri Nerelerde Kullanılır?

Süzme yoğurttan elde edilen tuzlu ve sert bir çökelek olan keş peyniri, menemene verdiği tat ile kahvaltılarınızın vazgeçilmez lezzeti olmaya aday bir peynirdir. Keş peynirini kahvaltılarınızın yanı sıra eriştelere, makarnalara veya çorbalara ekleyerek de afiyetle tüketebilirsiniz.

Keş Peyniri Faydaları Nelerdir?

Süzme yoğurttan üretilen keş peyniri, içeriğinde yüksek oranda protein ve kalsiyum barındırıyor. Zengin besin içeriği sayesinde insan sağlığına birçok fayda sağlayan keş peynirinin faydalarını sizler için derledik.

  • Keş peyniri, zengin besin içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı vücudun direncini arttırıyor.
  • Mideyi tok tutan keş peyniri, zayıflamak isteyen bireylerin rahatlıkla tüketebileceği bir süt ürünüdür.
  • Tüm peynirler gibi keş peyniri de yüksek kalsiyum oranı ile diş ve kemik sağlığı için birçok fayda sağlamaktadır.
  • Sinir sisteminin çalışmasına destek olan keş peyniri, yüksek tuz oranı ile dikkatli tüketilmesi gereken bir gıda maddesidir.

Keş Peyniri Nasıl Yenir?

Keş peyniri, kahvaltıların vazgeçilmez ürünlerinden bir tanesidir. Kahvaltılarda keş peynirinin içine çörek de eklenerek servis edilebilmektedir. Bu şekilde ekmekle beraber yenilebilir. Bunların yanında börek içlerinde de rende ile ufalanarak kullanılan keş peyniri, makarnaların da içerisinde katılmaktadır. Ayrıca çorbaların içerisine rendelediğinizde lezzet ve sağlık katmaktadır. Keş peynirinin oldukça farklı, yörelere göre değişen kullanımları da bulunmaktadır. Bu tamamen damak tadınızla alakalı bir durumdur.

Keş Peyniri Nereden Satın Alınır?

Marketlerde veya şarküterilerde bulabileceğiniz keş peynirini Peynirci Baba ailesi olarak market market gezmenize gerek kalmadan ayağınıza kadar getiriyoruz. Peynirci Baba online mağazamızda bulunan Bolu keş peynirini en ucuz satış fiyatları ile satın alabilirsiniz.

Keş Peyniri Şimdi İndirimli Fiyatları İle Peynirci Baba'da. Satın Almak İçin Hemen TIKLAYIN