Hatay’ın Meşhur Zeytin Çeşidi : Halhalı Zeytin

İnsan sağlığı için şifa deposu olan lezzetli gıda maddeleri arasında yer alan zeytin, geniş ürün çeşitliliği ile kahvaltıların olmazsa olmazların biridir. Yetiştiği bölgeye göre ve toplanma dönemine göre farklı aromalara ve özelliklere sahip olan zeytin çeşitlerinin ülkemizin önemli ihraç kalemlerinden biri olduğunu söylersek yanılmış olmayız. Ülkemizde genellikle Hatay ve çevre illerde yetiştirilen halhalı zeytin, ülkemizde zeytin severlerin keyifle tükettiği zeytin çeşitleri arasında yer almaktadır. Peki halhalı zeytin nedir, özellikleri nelerdir?

Halhalı Zeytin Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Halhalı zeytin; Hatay, Gaziantep, Mardin, Kahramanmaraş gibi bölgelerde yetiştirilen zeytin ağaçlarından toplanan lezzetli bir zeytin çeşididir. Tat ve yapı itibariyle diğer zeytin çeşitlerinden ayrılan halhalı zeytin, kendine has tadı ve aroması ile zeytin severlerin kahvaltılarda ve ara öğünlerde keyifle tükettiği zeytin pçeşitlerinden bir tanesidir.

Halhalı zeytin, zeytin ağaçlarından toplanan yeşil zeytinlerin yıkanıp temizlenmesinin ardından taş veya tokmak gibi malzemeler ile kırılması ile üretilmektedir. Halhalı zeytin üretiminde dünyada önemli bir yere sahip olan ülkemizde üretilen halhalı zeytinlerin bir kısmı, çeşitli Arap ülkelerine ihraç edilmektedir.

Kahvaltı sofralarının sevilerek tüketilen zeytin çeşitlerinden biri olan halhalı zeytin, tat ve yapı itibariyle diğer zeytin çeşitlerinden farklı özellikler göstermektedir. Halhalı zeytinin özelliklerini sizler için derledik: 

  • İçeriğinde % 21,9 oranında yağ bulunduran halhalı zeytinler, zeytinyağı yapımında da tercih edilmektedir.
  • Halhalı zeytin, sofralık ve yağlık olarak tüketilmektedir.
  • Diğer zeytinlerden farklı bir aromaya sahip olan halhalı zeytin, boyut olarak da orta büyüklüktedir.
  • Halhalı zeytin, genellikle kırma usulü sofralarımıza gelmektedir. • Halhalı zeytin yetiştiği coğrafi bölgesinin iklimi sebebiyle hem yağmur hem de rüzgâr esintisiyle büyüdüğünden tadında meyve aroması hissedilmektedir.
  • Halhalı zeytin, dalından koparılıp hiçbir işlemden geçmeden önce acı bir tada sahiptir. Bu acı tat, içeriğinde bulunan fenolik maddelerden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple tatlandırılarak tüketilmesi uygundur.
  • Halhalı zeytinin bir bölümü yeşil kırma zeytin olarak tüketilirken bir kısmı da siyah sofralık veya yağlık zeytin olarak da değerlendirilmektedir.

Lezzeti ile Meşhur Halhalı Zeytin Ürünleri Peynirci Baba Online Mağazamızda!

Hatay bölgesinin eşsiz zeytin lezzetini mutfaklarınıza taşımak istiyorsanız Peynirci Baba online satış mağazamızı ziyaret etmenizi öneriyoruz! Gıda sektöründe hizmet veren güvenilir markaların geleneksel üretim koşullarına uygun olarak ürettiği halhalı zeytin ürünlerini online mağazamızda yer alan zeytin çeşitleri sayfamızdan halhalı zeytin ürününü en ucuz satış fiyatları ile adresinize sipariş edebilirsiniz. Kategori içerisinde yer alan halhalı zeytin ürününü hemen satın almak için ürünü sepete ekleyerek bütçenize uygun ödeme seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Siparişini vermeniz halinde ürün, güvenli paketleme sistemine uygun koşullardan özenle paketlenerek kısa süre içerisinde taze ve sağlıklı bir şekilde adresinize teslim edilmiş olacaktır.

En Kaliteli Zeytinleri En Ucuz Fiyata Almak İçin TIKLAYIN