Günlük Süt Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

İnsan vücudu için doğal bir kalsiyum kaynağı olan süt, istisnasız herkesin sıklıkla kullandığı gıda maddeleri arasında yer almaktadır. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz bu gıda maddesi, içilerek tüketilmesinin yanı sıra kek, pasta, kurabiye, tatlı gibi birçok lezzetin de ana maddelerinden biridir. Günümüzde süt; UHT, pastörizasyon gibi farklı işlemler ile üretilerek tüketicilere sunulmaktadır. Pastörizasyon işlemi ile üretilen günlük süt ya da diğer ismiyle pastörize süt, son yıllarda sıklıkla tercih edilmektedir. Peki günlük süt nedir, nasıl saklanır, kaç dakika kaynatılmalı, kaç günde tüketilir?

Günlük Süt Nedir?

Günlük süt hakkında detaylı bilgiGünlük süt, çiğ sütlerin doğal ve biyolojik özelliklerine zarar vermeden zararlı mikroorganizmaları ve bozulmasına yol açacak faktörleri ortadan kaldırmak amacıyla özel cihazlarda ısıtılıp soğutulmasıyla elde edilmektedir. Günlük süt, çiğ sütün 72 santigrat derecede ve 15 saniyede ısıtılıp soğutulması işlemi ile üretilmektedir. Pastörizasyon adı verilen bu ısıl yöntem ile üretilen günlük sütün besin değeri ve koruyucu niteliğini yitirmemesi sağlanarak kullanım süresi de uzamaktadır. ‘Günlük süt faydalı mı, günlük süt ile UHT süt arasındaki farklar nelerdir’ gibi merak ettiğiniz soruları da sizler için araştırdık.

Çiğ sütün içerisindeki yararlı olmayan ve sütün erken bozulmasına neden olacak çeşitli mikroorganizmanın ortadan kaldırılmasını sağlayan pastörizasyon işlemi ile üretilen günlük sütün besin değerleri de korunduğu için insan vücudu için oldukça faydalıdır.

Günlük Süt ile UHT Süt Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Günlük sütün, UHT süte oranla vitamin ve kalsiyum minerallerini daha fazla muhafaza ettiği bilinmektedir.
  • Günlük sütü, UHT süte kıyasla daha kısa süre içerisinde tüketmeniz gerekiyor.
  • UHT sütün reyonlarda yer alma süresi pastörize süte oranla daha fazladır.

Günlük Süt Nasıl Saklanır?

Pastörize edilerek üretilen günlük sütü sağlıklı bir biçimde muhafaza edilmesi için belirli koşulların yerine getirilmesi gerekiyor. Günlük sütleri, ambalajı açıldıktan sonra yaz aylarında buzdolabında bir gün, kış aylarında ise 2-3 gün saklayabilirsiniz. Açılan sütü, oda sıcaklığında saklamamanız önemlidir. Aynı zamanda günlük sütün, güneş ışığına maruz kalmamasına dikkat etmelisiniz.

Günlük Süt Kaç Dakika Kaynatılmalı?

"Günlük süt kaç günde tüketilmeli, ertesi gün içilir mi, hemen bozulur mu, ne zaman tüketilmeli" gibi soruların cevapları oldukça çok merak edilmektedir. Günümüzde hijyen kaygıları sebebiyle birçok kişinin tercih ettiği günlük süt, kullanım alanları bakımından oldukça geniştir. Günlük sütü kek, pasta, tatlı yapımında kullanacaksanız o sütü kaynatmanıza gerek yoktur. Öte yandan sütün uzun süre kaynatılması, süt vitaminlerinin ve süt proteinlerinin azalmasına sebep olacağı için günlük sütü kaynatmadan tüketmeniz önemlidir. Ancak sütün içerisine kahve, bal ekleyecekseniz günlük sütü, 4 ya da 5 dakika ısıtabilirsiniz.

Günlük Süt Kaç Günde Tüketilir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi ambalajı açıldıktan sonra buzdolabında muhafaza edebileceğiniz günlük sütü, yaz aylarında bir veya iki gün içerisinde tüketmeniz önemlidir. Kış aylarında ise ambalajı açılan sütü, 2 ya da 3 gün içerisinde tüketmeniz önemlidir. Günlük süt satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise ambalajı üzerinde yazan son tüketim tarihi olmalıdır.

Kaliteli ve Lezzetli Günlük Süt Nereden Alınır?

Sektörün kaliteli markaları tarafından üretilen günlük sütleri, uygun fiyat seçenekleri ile Peynirci Baba mağazalarında veya Peynirci Baba online satış mağazamızda süt çeşitleri sayfamızda bulabilirsiniz. Online mağazamızda bulunan bu vitamin ve mineral deposu günlük sütleri, en ucuz satış fiyatları ile sepete ekleyerek adresinize sipariş edebilirsiniz. Online mağazamız üzerinden günlük süt siparişi vermeniz halinde son tüketim tarihine uzun zaman olan günlük sütleri seçip adresinize sağlıklı ve güvenli bir biçimde teslim ediyoruz.

Denemeniz İçin Fiyatını İndirdik! En İyi Günlük Süt Ürününü İncelemek İçin Hemen Tıklayın