Enerji Veren Besinler Nelerdir?

Günümüzde yoğun iş yaşamı ve çalışma temposu sebebiyle hepimiz enerjiye ihtiyaç duyuyoruz.  Günlük enerji ihtiyacımızı karşılayabilmek için ilk yapılması gereken şey, sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile güne başlamak olacaktır. Zeytin, peynir, bal, reçel, yumurta gibi besin değeri yüksek besinler ile hazırlayacağınız bir kahvaltı sofrası hem sizin hem de aile bireylerinizin gün içinde daha enerjik hissetmenizi sağlayacaktır. ‘Enerjik olmak için hangi besinleri tüketmeliyiz’ sorusunu sizler için araştırdık.

Doğru beslenme, gün içinde enerjik olmamızı sağlayan başlıca faktörlerden bir tanesidir. Düzenli kahvaltı alışkanlığına sahip bir kişi iseniz gün içerisinde kendinizi daha enerjik hissediyorsunuzdur. Öyle ki doğru bir kahvaltı yapmadıysanız gün içerisinde diğer öğünlerde tükettiğiniz besinlerin pek bir anlamı kalmıyor. Bol vitamin almak gün içinde kendinizi daha enerjik hissetmenize neden olacaktır. Özellikle B kompleks vitaminleri ve omega 3 yağ asitleri içeren besinler, en çok enerji veren gıda maddeleri arasında yer almaktadır. Beslenmenin yanı sıra gün içerisinde daha enerjik hissetmek için düzenli miktarda su tüketiyor olmanız da gerekmektedir.

  • Elma: Elma, lifli bir meyve olduğundan hazmetmek diğer meyvelere kıyasla daha uzun sürüyor. Bu sebeple elmadan aldığınız enerjiyi daha uzun süre kullanabiliyorsunuz. Çalışma masanızda elma bulundurup günde bir elma yediğiniz takdirde gün içerisinde kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz.
  • Beyaz Peynir: Beyaz peynir, içeriğinde barındırdığı kalsiyum ve proteinin yanı sıra enerji değeri yüksek bir peynir çeşididir. Kahvaltınızda tüketeceğiniz beyaz peynir ile güne enerjik bir başlangıç yapabilirsiniz.
  • Yumurta: Yumurta sarısında vücut sağlığı için tüm gerekli vitaminler ve fosfor, iyot ve selenyum gibi mineraller mevcuttur. Yumurta akı ise güçlü bir protein kaynağı olması sebebiyle sporcular için önemli bir gıda maddesidir. Aynı zamanda yumurta, içeriğinde yüksek oranda protein bulundurması sebebiyle günlük enerji ihtiyacınızı karşılayan bir besindir.
  • Su: Bilim insanları, yapılan araştırmalardan yola çıkarak, vücuttaki su oranının yüzde 1-2 oranında düşmesinin yorgunluğa sebep olduğunu belirtmektedir. Günlük olarak yeterli miktarda su içmemek, yorgunluğun arkasındaki sebeplerden biri olabiliyor. Su olmadan metabolizmamız çöker, aldığımız besinleri enerjiye çevirmemiz imkansızlaşır. Hepimizin su ihtiyacı farklı olduğundan herkes için tek bir miktar söylemek imkânsız. Ancak sadece yorgun hissettiğimiz günlerde değil, her zaman gün boyu birkaç saat aralıklarla su içmek şart.
  • Badem: Genel olarak kuruyemiş, enerji verir ancak badem kuruyemiş çeşitleri arasında en etkili enerji kaynağıdır. Badem içeriğinde yüksek miktarda E vitamini, magnezyum ve yüklü miktarda protein içerir. Tüketildiğinde kişiye uzun süreli enerji sağlar. Bazılarına göre bademi bir gece önceden suda bekleterek hem yararlarını arttırmış hem de sindirimini kolaylaştırmış oluyorsunuz.
  • Narenciye: Tam bir C Vitamini kaynağı olan narenciye meyveleri, enerji arttırır ve dikkatinizi toplamanızda size kolaylık sağlar.
  • Kahve: Enerji denilince ilk akla gelen elbette kahvedir. Akşam vakti içilmesi, uyku düzeninde sorun yaratacağı için önerilmese de gün içinde içeceğiniz bir fincan kahve size enerji verecek ve dikkatinizi toplamanıza yardımcı olacaktır.
  • Ceviz: Mükemmel bir enerji kaynağı olan ceviz omega 3 açısından oldukça zengindir.