Elma Sirkesi Mucizesi ile Sağlığınızı Koruyun!

Alternatif tıbbın önemli gıda maddelerinden olan elma sirkesi, elma suyunun fermente edilmesiyle elde edilen bir sirke çeşididir. Yüzyıllar önce alternatif tıpta yaraları temizlemek için kullanılan elma sirkesi, günümüzde salata soslarında, turşularda, gıda koruyucularında kullanılmaktadır. Mutfakların önemli aromatik soslarından olan elma sirkesi; potasyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyum olmak üzere pek çok faydalı mineralin yanı sıra A, B2, B6, C ve E vitaminleri yönünden de oldukça zengindir. Elma sirkesi, içeriğinde bulunan mineraller ve vitaminler ile insan vücudu için sayısız fayda sağlamaktadır. ‘Elma sirkesi nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılmalı, ne kadar tüketilmelidir’ sorularının cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesi, fermente edilen elmanın içeriğinde bulunan nişasta ve asit ile sirkenin bir araya getirilerek mayalanması ile imal edilen bir sirke çeşididir. Elma sirkesi içeriğinde yüksek oranda bulunan mineraller ve vitaminler sayesinde insan vücudu için birçok fayda sağlamaktadır. Elma sirkesini doktorunuza danışarak tüketmeniz durumunda birçok hastalığın tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Elma sirkesinin faydalarını sizler için derledik.

elma sirkesi faydaları

  • Elma sirkesi güçlü bir antioksidan kaynağı olması sebebiyle kansere karşı vücut direncini arttırarak kanserli hücrelerin oluşmasını engeller.
  • Ciddi bir mide rahatsızlığınız yoksa düzenli olarak elma sirkesi tüketmeniz durumunda migren ağrılarını gidermede önemli bir yere sahiptir.
  • Yıllardan beri dezenfekte edici özelliği sayesinde küçük yaşlarda bitler ile savaşmada sık sık kullanılan elma sirkesi; siğil, mantar, kulak enfeksiyonları gibi birçok rahatsızlığın tedavi edilmesinde etkin rol oynamaktadır.
  • Yüzyıllardır yara temizliği için kullanılan elma sirkesi bakterileri yok ederek bünyeyi enfeksiyonlara karşı korumaktadır.
  • Cilt bakımında da önemli bir yere sahip olan elma sirkesi, içeriğinde antioksidan bulundurması sebebiyle sivilceleri yok ederek akne oluşumunu engellemektedir. Elma sirkesini bir miktar su ile karıştırıp sivilcenin üzerine pamukla sürdüğünüzde sivilcenin yok olduğunu göreceksiniz.
  • Saç dökülmesini en aza indiren elma sirkesi, sağlarınızı güçlendirerek daha canlı görünmesini sağlayacaktır.
  • Elma sirkesi, kan şekerini düzenleyerek şeker hastalığının tedavi edilmesinde de etkilidir.
  • Kilo almaya müsait bünyeler için belirli oranlarda tüketilen elma sirkesi, tokluk hissi vererek kilo vermenize yardımcı olacaktır. Özellikle yiyeceklerde ve salatalarda kullanılan elma sirkesi kişinin daha az kalori tüketmesini sağlar, göbek ve bel çevresinin incelmesine yardımcı olmaktadır.
  • Hem sağlıklı hem de daha doyurucu bir besin alımı sayesinde düzenli olarak elma sirkesi tüketen kişiler kendilerini daha dinç hissedeceklerdir.
  • Kalp ve damar hastalıklarını tedavi edilmesinde önemli bir yere sahip olan elma sirkesi, ilerleyen yaşlarda kalp krizi geçirme riskinizi en aza indirmektedir.

Elma Sirkesi Nasıl Kullanılmalı?

Elma sirkesi ile hazırladığınız salata sosları ile salatalarınıza aromatik bir tat katarak daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra tam anlamı ile bir şifa deposu olan elma sirkesinin kullanımı ne için kullanmak istediğinize göre değişkenlik göstermektedir. Eğer ki kilonuzu kontrol altında tutmak ve fit kalmak için elma sirkesi kullanacaksanız yemeklerden önce meyve suyunun içerisine bir miktar elma sirkesi ekleyerek içmeniz önerilmektedir. Diyabet hastası iseniz ve kan şekerinizi dengede tutmak istiyorsanız doktorunuza danışarak elma sirkesi tüketebilirsiniz. Yatmadan 1 saat önce iki yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suyun içine döküp karıştırarak tüketebilirsiniz. Elma sirkesi ile saçlarınızı güçlendirmek istiyorsanız bir miktar suyun içerisine elma sirkesi ekleyerek karıştırın ve saçlarınıza uygulayın. 15 dakika bekleterek ardından ılık su ile durulayın. Bu işlemi haftada ya da 10 günde bir uygulayabilirsiniz.

Bir Günde Ne kadar Elma Sirkesi Tüketilmeli?

Her yararlı besinde olduğu gibi elma sirkesinin günlük kullanımında da dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Elma sirkesini yemek pişirirken sos hazırlayarak kullanmanız sizler için kolaylık sağlayacaktır. Bazı insanlar ise elma sirkesini su ile seyrelterek içmeyi sever. Günlük olarak 1–2 çay kaşığı ile 1–2 yemek kaşığı arasında kullandığınız takdirde elma sirkesinin faydalarından yararlanabilirsiniz. Bir bardak su ile karıştırılır. Küçük dozla başlamak ve çok miktarda almaktan kaçınmak en iyisidir çünkü çok fazla sirke zararlı yan etkilere neden olabilir. Hamileler ve yeni doğum yapmış kadınlar için organik ve doğal elma sirkesi kullanılması tavsiye edilmektedir.

Peynirci Baba Üzerinde Bulunan Elma Sirkesi Ürünleri 

Doyca Elma Sirkesi 500 ml Pet Şişe