Yüzyılların Şifa Kaynağı: Çörek Otu Yağı Nedir?

Binlerce yıldır alternatif tıpta önemli bir yere sahip çörek otu, günümüzde de çeşitli şekillerde ve alanlarda kullanılan bir bitki çeşididir. Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar ile çörek otunun faydaları bir kez daha tescillendi. Her türlü sağlık sorununa karşı panzehir olarak kullanılan çörekotu, kurutularak tüketilmesinin yanı sıra yağ formunda da tüketilebilen bir bitkidir. Çörek otu yağı, hammaddesi olan çörek otunun tüm faydalarını içinde barındıran bir yağ çeşididir.

Çörek otu, keşfinden bugüne kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılan tıbbi ve aromatik bitki çeşitlerinden biridir. Alternatif tıp ile ilgilenen kişilerin favori bitkilerinden biri olan çörek otu, günümüzde birçok farklı biçimde tüketilebilmektedir. Kapsül veya yağ formu sık sık tüketilen çörek otunun insan sağlığına sayısız faydası bulunuyor.

Çörek otu bitkisinden elde edilen çörek otu yağı, tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır. Çörek otu yağı, cilt lekelerinden meme kanserine kadar birçok sağlık problemine şifa oluyor. Doktorunuza danışarak güvenle kullanabileceğiniz çörek otu yağının faydalarını, kullanımını sizler için derledik.

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Birçok hastalık için şifa kaynağı olan çörek otu yağı, alternatif tıp için vazgeçilmez bitkilerden biridir. Çörek otu yağı, içeriğinde birçok mineral ve vitamin barındıran bitkisel yağ çeşididir. Çörek otu yağı içmenin faydaları hakkında son yıllarda yapılan birçok bilimsel ve klinik çalışma sonucu elde edilen bulgular şu şekildedir;

  • Çörek otu yağının hammaddesi olan çörek otu, sağlıklı doymamış yağ asitleri bakımından zengin bir yağ çeşididir. İçeriğinde bulunan yağ dengesi ile bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Çörek otu yağı, aynı zamanda kan damarlarını genişleterek yüksek tansiyonu önler.
  • Hammaddesi olan çörek otu, kan damarlarındaki kan akışını hızlandırarak kalbi korur.
  • Çörek otu, cildin nem dengesini sağlayarak gün boyu cildin kurumasını önleme özelliğine sahiptir.
  • Çörek otu, içeriğindeki aktif bileşenleri sayesinde karaciğere hasar oluşturan maddelerin girmesini engelleyerek karaciğerde zehirli madde oluşumunu engellemektedir.
  • Çörek otu zengin içeriği ile iyi bir antioksidan kaynağıdır. Çörek otu yağı; özellikle deri, akciğer, meme, pankreas ve kolon kanserlerine karşı etkili bir yağ çeşididir.
  •  Belirli oranlarda tüketildiğinde çörek otu yağı; sinir, stres depresyon ve gerginlikten uzaklaştırır.
  • Çörek otu yağı, cinsel gücü arttırıcı bir etki de göstermektedir.
  • Şampuanınıza bir miktar çörek otu yağı eklediğiniz takdirde saç dökülmesini engelleyerek saçlarınızın sağlıklı uzamasına yardımcı olmaktadır.
  • Çörekotu yağı, halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalığı için faydalıdır.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılmalıdır?

Soğuk sıkım yöntemiyle üretilen, koruyucu madde, katkı maddesi ve karışım yağ içermeyen çörek otu yağı ürünleri tercih edilmelidir. Çörek otu yağı ürününü açıldıktan sonra buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Çörek otu yağını kullanmadan önce dozu konusunda doktorunuz ile görüşerek bilgi alabilirsiniz. Ancak genel olarak çörek otu yağı kullanımına yeni başlayanlar için 2 hafta boyunca günlük 3 kez bir çay kaşığı kullanım önerilmektedir. İlerleyen zamanlarda ise günde 1 çay kaşığı olarak öneriliyor.

Çörek Otu Yağının Yanlış Kullanımında Karşılaşılan Zararlar

Çörek otu, ağız yoluyla az miktarlarda alındığında genellikle çoğu insan için güvenli bir bitkidir. Bitkisel yağ çeşitlerinden olan çörek otu yağı ise kısa vadeli tıbbi kullanımlarda güvenli olmaktadır ancak uzun vadeli kullanımlarda oluşan etkisi henüz bilinmemektedir. Çörek otu yağının kullanım şekli ve kullanım dozu konusunda net bilgiyi doktorunuza danışarak edinebilirsiniz.

Güvenli Çörek Otu Yağı Nereden Satın Alınır?

Kaliteli ve güvenli çörek otu yağı ürünlerine Peynirci Baba online mağazamızdan ulaşabilirsiniz. Soğuk pres yöntemiyle üretilen içeriğinde bir koruyucu veya katkı maddesi bulunmayan çörek otu yağı ürünlerini en ucuz satış fiyatları ile Peynirci Baba online mağazamızdan satın alabilirsiniz.

Balen Çörek Otu Yağı 250 gr : https://www.peynircibaba.com/balen-corekotu-yagi-250-ml