Eşsiz Lezzete Sahip Geleneksel Bir Lezzet: Alıç Marmelatı

Genellikle ormanlarda yetişen alıç, sonbaharda meyve veren bir bitkidir. Koyu sarı ya da esmer kırmızı alıç meyveleri çalıya benzeyen bir ağaçta yetişmektedir. Eşsiz kokusu ve mayhoş aroması ile alıç meyvesi, taze olarak ya da marmelat formunda tüketilen bir meyvedir. Alıç marmelatı özellikle kış aylarında kahvaltı sofralarımızda severek tükettiğimiz gıda maddeleri arasında yer almaktadır.

Alıç Marmelatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Merzifon bölgesinin geleneksel tatlı lezzetlerinden olan alıç marmelatı, özellikle kış aylarında kahvaltılarda tüketilmesi halinde vücuda enerji veren bir gıda maddesidir. Tatlı lezzeti ile yediden yetmişe her yaştan insanın severek tükettiği alıç marmelatı ürünleri, günümüzde gıda markaları tarafından üretilerek sofralarımıza gelen tatlı lezzetlerden biridir.

Ağaçlarından toplanan alıç meyveleri, özenle ayıklanıp temizlenmesinin ardından haşlanarak kıvamını almasının ardından elekten geçirilerek püre haline getiriliyor. Oluşan pürenin içerisine toz şeker eklenerek kaynatılması ile elde edilen alıç marmelatı, eşsiz kokusu ve benzersiz aroması ile tüketicilerin keyifle tükettiği gıda maddelerinden biri oluyor.

Alıç Marmelatının Faydaları Nelerdir?

Güçlü bir C vitamini kaynağı olan alıç meyvesinin çeşitli işlemlerden geçirilmesi ile üretilen alıç marmelatı ürünleri, zengin besin içeriği sayesinde insan vücudu için sayısız fayda barındırıyor. Alıç marmelatı çeşitlerinin sağlığımız üzerindeki olumlu etkilerini sizler için araştırdık.

  • Zengin besin değerine sahip alıç meyvesinden üretilen alıç marmelatı, düzenli tüketilmesi halinde içerdiği vitaminler ve mineraller sayesinde kalp ve damar hastalıkları riskini en aza indirmektedir.
  • Alıç marmelatı, bağışıklık sistemini güçlendiren gıda maddeleri arasında yer almaktadır. Bu sebeple kış aylarında vücut direncinizi arttıran bu lezzetli ürün, grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkların atlatılmasına yardımcı olmaktadır.
  • Alıç marmelatı, düzenli tüketilmesi halinde kan basıncını düzenleyici bir gıda maddesidir.
  • Alıç marmelatı ürünleri, kalp sebebiyle oluşan göğüs ağrılarının tedavisinde önemli bir yere sahiptir.
  • İçinde barındırdığı yararlı mineraller sayesinde kötü kolesterolü düşürerek iyi kolesterolün artmasına yardımcı olan bir besindir.
  • Alıç marmelatı ürünleri, sindirim sistemini düzenleyici etkisi ile ishal ve kabızlık gibi durumlarda da faydalı olmaktadır.
  • Güçlü bir enerji kaynağı olan alıç marmelatı, cinsel gücü arttırmaya yarayan bir besindir.
  • Baş ağrılarının giderilmesinde de faydalı olan alıç marmelatı, düzenli tüketilmesi halinde sinir sisteminize destek olarak çarpıntılarınızı gidermede etkili bir gıda maddesidir.
  • Ilık suyun içerisine bir miktar alıç marmelatı ekleyip içmeniz halinde göğüs nezlesi rahatsızlığınızın hafiflediğini fark edeceksiniz.

Alıç Marmelatı Ürünleri Nasıl Saklanır?

Gıda markaları tarafından hijyenik koşullarda üretilen alıç marmelatı ürünleri, genellikle cam kavanozlarda ambalajlanarak satışa sunulmaktadır. Cam kavanozu içerisinde ağzı kapalı bir biçimde güvenle muhafaza edebileceğiniz alıç marmelatını buzdolabında rahatlıkla saklayabilirsiniz.

Alıç Marmelatı Nasıl Tüketilir, Nasıl Kullanılır?

Alıç marmelatı ürünlerini kahvaltılarda afiyetle tüketebileceğiniz gibi kurabiyelerinizin içine ekleyerek de keyifle tüketebilirsiniz. Alıç marmelatı ürünlerini aynı zamanda pasta, kek gibi hamur işi aperatiflerinizi lezzetlendirmek için de kullanabilirsiniz.

Lezzetli Alıç Marmelatı Uygun Fiyatları ile Nereden Alınır?

Gıda markaları tarafından üretilerek satışa sunulan ev yapımı tadında alıç marmelatı çeşitlerini uygun fiyat seçenekleri ile Peynirci Baba online satış mağazamız üzerinden adresinize sipariş edebilirsiniz. Sağlıklı ve lezzetli alıç marmelatı ürünlerini en ucuz satış fiyatları ile satın almak istiyorsanız online mağazamızda yer alan Marmelat kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Organik Marmelat Ürünlerini Satın Almak İçin TIKLAYIN